Podmořský 'yetti' si potravu pěstuje přímo na těle

- Příroda autor: Jan Toman

Na naší planetě nalezneme nejroztodivnější prostředí, která většinou hostí ještě podivnější obyvatele. Jedním z nejneobvyklejších míst k životu je bezpochyby okolí „černých kuřáků“, hlubokomořských vývěrů horkých minerálních vod.

Co že jste to řekli o mých chlupech?!

Co že jste to řekli o mých chlupech?!,zdroj: PLOS ONE

Do jejich království nedosáhne ani zlomek slunečního záření, teploty se na pár metrech pohybují od 0 po více než 300 stupňů Celsia a koncentrace chemikálií stoupají k toxickým hodnotám. Čekal by tu někdo víc než pár podivných druhů bakterií?

Překvapivě zde ale nalezneme bohaté ekosystémy zahrnující i mnohobuněčné živočichy. Ba co víc, v chladných mořích mohou dokonce sloužit jako oázy, usnadňující šíření života do okolí. Jedním z mnohobuněčných zástupců, kteří zde prospívají, jsou tzv. yettiové.

Ne, nejedná se o bájné himalájské příšery, i když jistá podobnost by tu byla. Řeč je o „chlupatých krabech“ ze skupiny Kiwaidae. Zcela nový druh těchto pozoruhodných stvoření objevili nedávno britští výzkumníci u černých kuřáků v blízkosti Antarktidy.

Zástupci Kiwa tyleri dorůstají zhruba velikosti lidské dlaně, přičemž samci jsou o něco větší než samice. Zvládnou také žít blíže samotným vývěrům, protože nemusí odchovávat mláďata citlivější na vysoké teploty.

PLOS ONE

Všechny končetiny a dolní část krunýře krabů pokrývá hustý porost „chlupů“, které jsou domovem pro nárosty bakterií schopných využívat ve vodě rozpuštěné chemikálie. Když bakterie dostatečně narostou, krab může sklidit úrodu. Zřejmě ale nepohrdne ani dalšími zdroji potravy, například rozkládajícími se zbytky jiných tvorů.

Význam nedávného objevu spočívá i v tom, že Kiwa tyleri je svému neobvyklému způsobu života ze všech yetti přizpůsobená nejlépe. Příbuzná Kiwa hirsuta zdaleka není tak zarostlá. Nejstarší druh rodu, Kiwa puravida, potom obývá spíše vlažnou vodu a pro pěstování bakterií má uzpůsobené jen dva přední páry končetin.

Podobné druhy se teoreticky mohou šířit mezi podmořskými vývěry nejrůznějších teplot a intenzit, přičemž v těch nejúživnějších dá vzniknout specializovaným druhům.

Zdroj: S Thatje, L Marsh, N Roterman, MN Mavrogordato & K Linse (2015): Adaptations to hydrothermal vent life in Kiwa tyleri, a new species of yeti crab from the East Scotia Ridge, Antarctica. PLoS ONE.

Tagy: mořské dno černí kuřáci Kiwaidae

Zdroje: Vlastní