Články autora: Jan Toman

Člověk

Nejsmrtelnější epidemie dějin zavlekli Evropané do Ameriky

Za nejsmrtelnější epidemii bývá v Evropě označován dýmějový mor. Ještě větší podíl mrtvých v populaci však měly na kontě epidemie, které do Ameriky zavlekli kolonizátoři z Evropy.
Příroda

Objeveny nejstarší rostliny na Zemi, miliardu let staré řasy

Američtí a čínští paleontologové narazili na nejstarší mnohobuněčnou zelenou rostlinu, která vládla oceánům před miliardou let.
Člověk

Co zůstane po lidech, až zmizí z planety?

V éře po lidech se začnou budovy, silnice a další stavby rozpadat, satelity budou hořet v atmosféře... Vědci se v pozoruhodné studii zabývali tím, co by po nás mohli najít hypotetičtí badatelé za miliony let.
Příroda

Štír, který nám suchozemcům prošlapal cestu na souš

Až vás budou v nočních můrách strašit štíři, vzpomeňte si, že na pevnině byli dávno před námi a nám, suchozemským čtyřnožcům, vlastně ukázali cestu.
Příroda

Nalezen nejstarší živočich s ústy a řití

Paleontologové objevili první obyvatele planety, kteří měli průchozí trávicí soustavu s odděleným ústním a řitním otvorem. Pocházejí z doby před 600 miliony let.
Člověk

Česká města i vesnice mohou být až o stovky let starší

Náš pohled na české dějiny může změnit nová studie. Vyplývá z ní, že česká města a vesnice vykazují rozdíl mezi nejstaršími archeologickými a prvními psanými záznamy více než 300 let. 
Člověk

Náš předek sám sebe ochočil. A ejhle, vznikl z něj člověk

Zní to jako vánoční pohádka. Ale nenechte se mýlit, je to geny podložená vědecká teorie. Ke svátku klidu a míru se nicméně hodí stejně jako koleda o neviňátku.
Příroda

Lidé a psi mají společné podivné rysy psychiky

Lidská a psí psychika k sobě mají blíž, než si myslíme. Naznačuje to unikátní britský výzkum.