Pohádky lžou! S kým se doopravdy kamarádí lední medvědi?

8. 9. 2015 – 11:06 | Příroda | pal | Diskuze:

Pohádky lžou! S kým se doopravdy kamarádí lední medvědi?
Lední medvědi vypadají na první pohled roztomile. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Kreslíři a autoři pohádek představují lední medvědy jako roztomilá zvířata, nebo jako nelítostné zabijáky tučňáků. Jenže to neodpovídá skutečnosti. Medvědi a tučňáci se totiž ve volné přírodě nemohou setkat. Jak to tedy je doopravdy?

Lední medvědi žijí v Arktidě, v blízkosti severního pólu, zatímco tučňáci na Antarktidě a v blízkosti jižního pólu.

Proč se tedy v dětských knížkách dávají dohromady? Odpověď je velmi jednoduchá, obě zvířata vypadají pohromadě roztomile.

Pokud bychom ale hledali nějakého lepšího "kamaráda" bílého ledního medvěda, pak bychom nemuseli pátrat mezi jinými zvířecími druhy.

A rovnou bychom mohli sáhnout k nejbližšímu příbuznému ledního medvěda, k medvědu hnědému. Oba druhy jsou si totiž hodně podobné.  

Mezi vědci ovšem panuje debata nad tím, kdy se obě vývojové linie medvěda rozdělily. Dojít by k tomu podle odborníků mohlo před pěti miliony lety.

Zoologické zahrady se dokonce pokoušely oba druhy mezi sebou křížit. Hybrid, který z toho vznikl, vědci pojmenovali jako "pizzly", tj. spojení anglického polar bear a grizzly.

Medvědí kříženci se občas objevují i ve volné přírodě. V roce 2006 zastřelil jeden lovec medvěda v kanadské části Arktidy a později se ukázalo, že šlo právě o "pizzlyho".

Mezi oběma druhy medvědů nalezneme i rozdíly, které se netýkají jenom barvy, ale i složení srsti. Chlupy ledních medvědů mají dutou strukturu. To vědce vedlo k myšlence, že chlupy ledních medvědů fungují jako "kabel", který zahřívá medvědovu kůži tím, že přivádí ultrafialové záření.

Lední medvědi jsou také závislí na velrybím tuku, který je součástí jejich jídelníčku. Díky němu si vytvoří zásoby tuku, který tvoří až polovinu jejich tělesné hmotnosti. 

Zdroje:

Nejnovější články