Pokud jsme dílem stvořitele, neodvedl moc dobrou práci, tvrdí vědec
2. 4. 2025 – 17:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Skutečně jsme výtvorem Boha nebo nějaké mimozemské inteligence? Pokud by tomu tak bylo, náš stvořitel neodvedl příliš přesvědčivou práci. To tvrdí americký astrofyzik, popularizátor vědy a vědecký komentátor Neil deGrasse Tyson. Svými komentáři nenapadá náboženství ani netvrdí, že evoluce selhala. Chce říct něco jiného.
Tvrdí, že člověk působí jako výsledek chybného biologického inženýrství a biologie samotná jako mozaika kompromisů spíše než mistrovský design. Jeho vědecký pohled s nádechem sarkasmu dává dokonalý smysl. Naráží na mnohé rysy lidského těla, které působí nelogicky nebo neefektivně, píše server Daily Galaxy.
Recidivující laryngeální nerv (RLN) je veden z mozku k hrtanu zbytečně dlouhou oklikou kolem aorty. Proč? Tato nešikovná cesta dává smysl pouze v kontextu anatomických změn během zdlouhavé evoluční historie.
Jícen a průdušnice se zase protínají způsobem, který činí z udušení prakticky neustálou hrozbu. To lze chápat jako nebezpečnou konstrukční chybu v údajně dokonalém systému, tvrdil v minulosti odborník.
Živý záznam biologické historie
Proč je ženský pohlavní orgán tak úzký vzhledem k rozměrné hlavičce novorozence? Právě z toho důvodu je při porodu potřebná lékařská intervence.
Tyson tvrdí, že nejsme výsledkem nějakého božského inženýrství, ale vedlejší produkty dlouhého a často chaotického evolučního procesu.
„Kdybychom měli tvůrce, musel bych říct, že byl docela hloupý,“ řekl v minulosti odborník, podle něhož však nejde o selhání, ale důkaz, že přirozený výběr funguje – nikoli směrem k dokonalosti, ale přežití. Každá část lidského těla vypráví příběh o adaptaci a genetických kompromisech učiněných v reakci na enviromentální tlaky po miliony let.
Lidské tělo je živým záznamem biologické historie.