Přelomový objev. Vědci objevili stopy raných lidí na nečekaném místě
13. 5. 2025 – 14:30 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci učinili v Saúdské Arábii přelomový objev. Lidské stopy staré 115 tisíc let na dně jezera v poušti Nafúd. Jde o nejstarší otisky lidských chodidel na Arabském poloostrově, které mohou předefinovat naše chápání migračních vzorců našich předků.
Jedná se o sedm po více než 100 tisíc let skvěle zachovaných otisků objevených v roce 2017 na dně vyprahlého jezera Alathar, o nichž se předpokládá, že je tam zanechali ranní lidé před příchodem doby ledové.
Dnes je poušť Nafúd vyprahlou pustinou, před 115 tisíci lety v meziledovém období však byla mnohem pohostinnějším prostředím. Všude rostla bujná vegetace a jezero bylo naplněno tyrkysovou vodou, která živila zdejší ekosystém.
Jako v jiném světě
Že to kolem této vodní plochy žilo, dokázaly dřívější nálezy lidských, ale i zvířecích stop. Pásli a zavlažovali se zde sloni, antilopy, velbloudi a další velcí savci. Jezero bylo podle vědců ústředním bodem pro rozmanitý život. A došli k němu i Homo sapiens, usuzují podle tvaru stop jejich nálezci.
Jelikož kolem něj nenašli žádné nástroje ani důkazy o lovu, usuzují, že se zde inteligentní lidé nezdrželi. Mohli se tady jen zastavit, aby doplnili tekutiny. Absence dalších důkazů naznačuje, že jejich návštěva byla krátká a zaměřená na přežití v neznámém prostředí při cestě mírným podnebím před nástupem doby ledové.
Nejen těchto sedm stop poskytuje vzácný obraz toho, jak vypadalo tohle prostředí před příchodem doby ledové. Tahle bujná krajina mírného pásma se značně lišila od drsných pouštních podmínek, které tam panují dnes.