Připraví nás AI o práci? Technologičtí giganti jsou odtrženi od reality
28. 7. 2025 – 13:00 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:
Sam Altman, generální ředitel společnosti OpenAI, během návštěvy Washingtonu místopředsedkyni pro dohled Federálního rezervního systému (Fed) Michelle Bowmanové sdělil, že umělá inteligence (AI) vymaže z trhu práce celé profese. Tohle vyjádření však ukazuje, jak moc jsou technologičtí giganti vzdáleni realitě.
Altman označil za nejvíce ohrožené odvětví zákaznickou podporu.
„Teď někam zavoláte a ozve se umělá inteligence. Je jako superrychlý a schopný člověk. Není tam žádný telefonní strom, nejsou tam žádná přepojování. Dokáže všechno, co by dokázal kterýkoli zaměstnanec zákaznické podpory v dané společnosti,“ tvrdil Bowmanové.
Miliardář, jenž na zákaznickou podporu dlouhé roky volat vůbec nemusel, tím defacto odepsal lidské zaměstnance.
„Nedělá chyby,“ pokračoval ve chvalozpěvu. „Je opravdu velmi rychlá. Zavoláte jednou, všechno se prostě stane a je hotovo,“ tvrdil Altman.
Míle od reality
Jak blízko tomuto cíli ve skutečnosti OpenAI a další technologičtí giganti jsou, je ovšem otázkou. V poslední době totiž stále více studií upozorňuje na trend nahrazování zaměstnanců neschopnou AI. Je nespolehlivá a náchylná k chybám. Nezvládne spolehlivě ani zákaznický servis, kde volající frustruje.
Korporátní společnosti se vrhly po AI, jejíž potenciál nebyl dostatečně prokázán, implementovaly ji do svých pracovních procesů a lidských zaměstnanců se zbavily, aby nakonec zjistily, že se to vlastně vůbec nevyplatí. Ztracené pracovníky musely nabrat zpět. Umělá inteligence tedy způsobila pouze chaos.
Ekonomové navíc upozorňují na nerovnost mezi mamutími investicemi do AI a slabými zisky – ať už finančními nebo v produktivitě.
Sen o „utopii“
Jinými slovy, Altman si představuje budoucnost, která ještě nenastala a která nikdy nastat nemusí. Ale je to budoucnost, kterou chce coby lídr technologického giganta vidět. Na rozdíl od obyčejných lidí, kteří přijdou o práci, má co získat.