Prohlédněte si Slunce v pohybu a unikátním rozlišení 4K

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Ve filmu Sunshine si jedna z postav potrpěla na zírání do Slunce. Na denním světle to rozhodně nezkoušejte, protože si nevratně zničíte oči, ale úžasnému videu, které připravil kanadský nadšenec, se vyhýbat nemusíte. Naopak!

Slunce nás nepřestává fascinovat a detailní pohled na jeho "plápolání" bere dech

Slunce nás nepřestává fascinovat a detailní pohled na jeho "plápolání" bere dech,zdroj: YouTube

James Tyrwhitt-Drake studuje na univerzitě ve Victorii a ve volném čase dává dohromady různé vědecké animace. Tou poslední nám ale vyrazil dech. Složením 17 000 (!) snímků z družice SDO (Solar Dynamics Observatory) vytvořil hypnotický osmiminutový záběr naší mateřské hvězdy.

Záběr je zrychlený a mapuje období mezi 14. a 30. říjnem, kdy bylo možné na povrchu Slunce pozorovat velkolepou sluneční skvrnu s označením 2192. Gigantická oblast o nižší než okolní teplotě, do které by se vešel celý Jupiter, byla v průběhu říjnových dní zdrojem řady erupcí – a tedy i ohromující podívané.

Video je navíc unikátní také svým ozvučením. Nejde totiž o ledajaký hukot, ale o převedení obrazových dat z přístrojů, mapujících dění na slunečním povrchu, do zvukové stopy. I s její pomocí lze během osmi minut zažít bázeň, stejně jako obdiv ze síly, která v našich spolehlivých kosmických kamínkách dřímá.

Tagy: erupce slunce časosběrné video sluneční skvrna 4K

Zdroje: YouTube