Průlom v léčbě neplodnosti: První transplantace kmenových buněk varlat u člověka
2. 4. 2025 – 7:28 | Technologie | Miroslav Krajča | Diskuze:

Vědci poprvé transplantovali kmenové buňky varlat člověku s cílem obnovit jeho plodnost. Tento revoluční postup by mohl otevřít nové možnosti pro muže, kteří v důsledku onkologické léčby přišli o schopnost mít biologické děti.
Příběh Jaiwena Hsua: Od diagnózy k experimentální léčbě
V roce 2009 byl jedenáctiletému Jaiwenu Hsuovi diagnostikován osteosarkom, agresivní forma kostního nádoru. Standardní léčba zahrnovala intenzivní chemoterapii, která sice zachraňuje život, ale často vede k neplodnosti, zejména u chlapců před pubertou, kteří ještě nezačali produkovat spermie. V takových případech není možné uchovat spermie pro budoucí použití. Rodiče Jaiwena se proto rozhodli pro experimentální postup – uchování tkáně varlat obsahující spermatogoniální kmenové buňky (SSCs), které jsou zodpovědné za tvorbu spermií.
V roce 2011 mu byla odebrána část tkáně varlat a zmrazena pro budoucí použití. Nyní, ve věku 26 let, podstoupil Jaiwen v listopadu 2023 experimentální transplantaci těchto kmenových buněk zpět do svého varlete. Cílem tohoto zákroku je obnovit přirozenou produkci spermií a umožnit mu tak mít vlastní biologické děti. Dosavadní výsledky ukazují, že transplantovaná tkáň nebyla poškozena, avšak produkce spermií zatím nebyla potvrzena.
Význam a potenciál spermatogoniálních kmenových buněk
Spermatogoniální kmenové buňky (SSCs) jsou unipotentní buňky nacházející se v semenotvorných kanálcích varlat. Jsou schopny se dělit a diferencovat do zralých spermií po celý život muže. Jejich izolace a kultivace představují významný krok vpřed v oblasti regenerační medicíny a léčby neplodnosti. Výzkumy na zvířatech, zejména na myších a opicích, ukázaly, že transplantace SSCs může obnovit spermatogenezi a plodnost. Úspěšná aplikace této metody u lidí by mohla znamenat revoluci v léčbě mužské neplodnosti, zejména u pacientů, kteří podstoupili onkologickou léčbu v dětství.
Historický kontext a vývoj transplantací kmenových buněk
Transplantace kmenových buněk mají bohatou historii sahající až do poloviny 20. století. První úspěšné transplantace kostní dřeně byly provedeny v 60. letech minulého století a od té doby se tato metoda stala standardní léčbou pro řadu hematologických onemocnění. Objev HLA systému v roce 1965 umožnil lepší kompatibilitu mezi dárcem a příjemcem, čímž se zvýšila úspěšnost transplantací. V oblasti reprodukční medicíny jsou však transplantace kmenových buněk stále v experimentální fázi. Přestože byly provedeny úspěšné pokusy na zvířatech, aplikace u lidí je teprve na počátku.
Výzvy a perspektivy do budoucna
Ačkoli první transplantace SSCs u člověka představuje významný krok vpřed, je třeba překonat několik výzev, než se tato metoda stane běžnou klinickou praxí:
-
Dlouhodobé sledování: Je nutné monitorovat pacienty po transplantaci po delší dobu, aby se zjistilo, zda dojde k obnovení spermatogeneze a zda jsou produkované spermie funkční.
-
Bezpečnostní aspekty: Je důležité zajistit, že transplantace SSCs nepovede k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je například vznik nádorů.
-
Standardizace postupu: Vypracování protokolů pro izolaci, kultivaci a transplantaci SSCs je nezbytné pro zajištění konzistentních a reprodukovatelných výsledků.
-
Etické otázky: Manipulace s kmenovými buňkami vyvolává řadu etických otázek, které je třeba řešit ve spolupráci s odborníky na bioetiku.
Pokud se tyto výzvy podaří překonat, transplantace SSCs by mohly nabídnout naději na biologické potomstvo mužům, kteří v důsledku onkologické léčby nebo jiných faktorů ztratili plodnost. Tento průlom by mohl také inspirovat další výzkum v oblasti regenerativní medicíny a rozšířit možnosti léčby neplodnosti i u dalších skupin pacientů.
První transplantace spermatogoniálních kmenových buněk u člověka představuje významný milník v léčbě mužské neplodnosti. Přestože je tato metoda zatím v experimentální fázi, její úspěch by mohl otevřít nové možnosti pro muže, kteří přišli o plodnost v důsledku onkologické léčby či jiných zdravotních problémů. Budoucí výzkum a klinické studie budou klíčové pro potvrzení účinnosti a bezpečnosti tohoto postupu a jeho případné zavedení do běžné lékařské praxe.