SLEDUJEME 16. 7. 2015 13:20 - Vesmír
V průběhu středy začalo stahování prvních balíčků dat z průletu New Horizons kolem Pluta a na následné tiskové konferenci zveřejnila NASA několik prvních snímků. První z nich odhaluje fascinující detaily povrchu Pluta nedaleko jeho rovníku.
Pohoří na Plutu dosahují několikakilometrové výšky,zdroj: NASA
Hory vysoké až 3,5 kilometru a složené pravděpodobně z vodního ledu, rozsáhlé prolákliny a minimum impaktních kráterů – tahle geologická rozmanitost nasvědčuje existenci dynamických procesů, které povrch Pluta postupně přetvářejí.
Roli by mohly hrát i změny atmosféry v průběhu putování trpasličí planety kolem Slunce, konkrétně zamrzání případných kapes podpovrchové kapalné vody.
Podle dosavadních modelů by mohl Pluto hostit vnitřní oceán vody, kapalný díky teplu z radioaktivního rozpadu, malému úniku tepla přes izolační vrstvu ledové krusty a také díky příměsím „nemrznoucích“ složek typu čpavku a solí.
Plutův největší měsíc Charon rozhodně není příliš pozadu v zajímavostech, které nové snímky přinesly. Podobně jako na Plutu i tam pozorujeme jen malé množství kráterů, což naznačuje geologickou aktivitu.
Plutův měsíc Charon má překvapivě hladkou „tvářičku“,zdroj:NASA
Rozsáhlá tmavá oblast poblíž jeho severního pólu zatím zůstává záhadou: Obsahuje snad větší množství organických látek, tzv. tholinů, nebo jde o jiný materiál? To by měla brzy napovědět spektroskopická data.
Dnešní snímky jsou spíše lákadlem na další fotografie a především měření přístrojů na palubě New Horizons, a plody této jedinečné mise budeme sklízet ještě celá léta.
Tagy: technika Pluto New Horizons Charon tholiny radioaktivní rozpad
Zdroje: NASA
5. 12. 2019 18:28 - Technologie - 0
Malé, ale šikovné. Jsou to vůbec nejmenší stroje o rozměru pouhých molekul. Dokážeme je ovládat a ony mezi sebou umí komunikovat. Mohou změnit medicínu. více
4. 12. 2019 17:54 - Člověk - 0
Ze studie, která vyhodnocovala data víc než osmi milionů obyvatel měst v několika zemích, vyplývá, že zeleň má na lidský organismus blahodárné účinky. více
3. 12. 2019 23:58 - Vesmír - 0
Školáci se učí, že planeta Země má jen jeden měsíc, který se jmenuje Měsíc. Skutečnost je však trochu jiná. více
2. 12. 2019 19:42 - Člověk - 0
Kůň byl tahounem naší civilizace. Elegantní zvíře s ladnými pohyby však zajímalo už mysl prehistorických lidí, kteří jeho služeb ještě nevyužívali. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)