Raketa New Glenn poprvé vynesla společnost Blue Origin na oběžnou dráhu

16. 1. 2025 – 12:16 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Raketa New Glenn poprvé vynesla společnost Blue Origin na oběžnou dráhu
Raketa New Glenn společnosti Blue Origin | zdroj: Blue Origin

Jsme svědky milníku společnosti Blue Origin.

Obrovská raketa New Glenn americké soukromé kosmické společnosti Blue Origin po několika odkladech úspěšně odstartovala z Floridy. Na oběžnou dráhu se dostala po 13 minutách letu, avšak jejímu prvnímu stupni se nepodařilo přistát v Atlantiku, jak bylo v plánu. Jeff Bezos se přesto ukázal jako schopný konkurent Elona Muska.

Raketa New Glenn odstartovala za jásotu přihlížejících diváků na okolních plážích i týmu Blue Origins ve čtvrtek brzy ráno z mysu Canaveral. „Fantastický den,“ prohlásila komentátorka startu Ariane Cornellová.

„LIFTOFF! New Glenn zahajuje svůj vůbec první výstup ke hvězdám,“ napsal na sociální síti X (dříve Twitter) účet Blue Origin.

„Vypnutí motoru druhého stupně potvrzeno. Druhý stupeň a náklad New Glenn jsou nyní na oběžné dráze,“ aktualizovala informace krátce nato společnost.

Raketa New Glenn měří 93 metrů (přibližná výška 30podlažní budovy), uvedla televize France 24. Vznesla se ze stejné rampy, z níž před půl stoletím startovaly kosmické sondy Mariner a Pioneer amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Pojmenována byla po Johnu Glennovi, prvním Američanovi, jenž obletěl Zemi.

Start rakety proběhl bez komplikací, všech sedm hlavních motorů se zažehlo a New Glenn se dostal na oběžnou dráhu za 13 minut, napsal web Space. „Dosáhli jsme čistého oddělení při startu, čistého oddělení nosného stupně, dostali jsme se na oběžnou dráhu. Nepodařilo se nám přistání nosného stupně na plošině, ale, páni, byli jsme blízko,“ dodala Cornellová, která pro Blue Origin pracuje.

Poblahopřál i Musk

Nosný stupeň měl podle plánů přistát na plošině Jacklyn v Atlantiku, což se nepodařilo. Zatím není jasné, kam přesně dopadl. Společnost nicméně uvedla, že hlavním cílem startu bylo dostat testovací družici na oběžnou dráhu.

Raketa tam vynesla experimentální platformu určenou k umístění již vypuštěných družic na oběžnou dráhu Blue Ring. Ta má být schopna tankovat, přepravovat a hostovat satelity. 

Experimentální satelit zůstává v druhém stupni a krouží kolem Země. Po šesti hodinách bude druhý stupeň uveden do bezpečného stavu, aby mohl zůstat na vysoké, nepřístupné orbitě v souladu s postupy NASA pro minimalizaci kosmického smetí.

Raketa New Glenn dostala Blue Origin na oběžnou dráhu poprvé. Společnost se dosud věnovala jen suborbitálním letům – lety tedy směřovala pod nebo těsně za hranicí vesmíru. New Glenn jí však dává možnost létat až za oběžnou dráhu Země, čímž firma prokázala svou konkurenceschopnost společnosti SpaceX a její raketě Falcon 9, na níž je dnes závislý komerční sektor, Pentagon i NASA.

„Gratuluji k dosažení oběžné dráhy na první pokus!“ poblahopřál svému konkurentovi Elon Musk, generální ředitel společností Tesla a provozovatel satelitního internetového připojení Starlink. Právě New Glenn má pomoci s budováním satelitní internetové sítě Kuiper, která má Starlinku přímo konkurovat.

New Glenn vynese na oběžnou dráhu až 45 tun nákladu, zatímco Falcon 9 až 23 tun. Obě rakety nemusí být podle analytiků konkurencí a mohou se (třeba ve službách NASA) doplňovat. Falcon 9 může vynášet náklad na nižší orbitu a New Glenn na vyšší oběžné dráhy.

Blue Origin je i součástí mise Artemis. První ženu a barevného muže dopraví spolu s nákladem na Měsíc právě její modul Blue Moon.

Zdroje:
France24, Space

Nejnovější články