Rakovinu přežijí spíše fyzicky zdatní jedinci, překvapila studie

31. 3. 2025 – 14:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Rakovinu přežijí spíše fyzicky zdatní jedinci, překvapila studie
Rakovina slyší na sílu, doslova | zdroj: Pixabay

Skvělá fyzická kondice může zachránit život pacientům s rakovinou, napsal deník The Guardian s odkazem na nedávnou studii zveřejněnou v časopisu British Journal of Sports Medicine. Vědci navíc zjistili, že kombinace silového tréninku a udržování štíhlé postavy snižuje riziko vzniku této choroby.

Cvičení je podle dvou nedávných výzkumů důležitou prevencí proti vzniku rakoviny a také úmrtnosti, pokud už ji člověk dostal. Že fyzická aktivita snižuje riziko nádorových onemocnění, ukázaly už dřívější výzkumné práce, tentokrát však odborníci prokázali prospěšnost holistického přístupu k prevenci.

Tým pod vedením Edith Cowan University v Austrálii analyzoval desítky studií provedených do srpna 2023, které zahrnovaly téměř 47 tisíc pacientů s různými typy a stádii rakoviny a odlišnou fyzickou zdatností. Ti fyzicky zdatní měli o 31 až 46 procent nižší pravděpodobnost úmrtí za jakékoli příčiny oproti těm se špatnou kondicí. 

Kombinace svalové síly a kardiorespirační zdatnosti byla spojena s nižším rizikem úmrtí za jakékoli příčiny u rakoviny 3. nebo 4. stádia o 8 až 46 procent a v případě rakoviny plic nebo zažívacího traktu o 19 až 41 procent.

Kombinovaná prevence

Druhá studie zveřejněná ve stejném časopisu zjistila, že kombinace udržování nízké tělesné hmotnosti a posilování svalstva snižuje riziko rakoviny výrazněji, než když se člověk věnuje pouze jednomu z těchto přístupů.

Vědci navrhují používat analýzu svalové síly a celkové zdatnosti pacientů s rakovinou v pokročilém stádiu k určování rizik úmrtnosti a cvičení ke zvyšování šancí na přežití. Redukce tělesné váhy a posilování v pravidelném režimu zase podle expertů slouží jako efektivní kombinovaná prevence proti rakovině.

Pravděpodobnost úmrtí na rakovinu se v posledních dvou desetiletích snížila díky lepší informovanosti o symptomech a snazšímu přístupu k péči a léčbě. Terapie však mají často zničující účinky na zdraví organismu a mohou samy o sobě způsobit úmrtí pacientů. Nové zjištění nabízí možnost, jak riziko alespoň snížit.

Zdroje:
British Journal of Sports Medicine, The Guardian

Nejnovější články