Roskosmos odložil pilotované starty z nového kosmodromu až na rok 2025

- Vesmír autor: pal

První pilotované lety z ruského kosmodromu Vostočnyj se uskuteční až v roce 2025, tedy o sedm let později, než se původně předpokládalo. Roskosmos toto zpoždění odůvodňuje tím, že z Vostočného mají létat nové rakety Angara, které se teprve vyvíjejí. 

Z kosmodromu Vostočnyj budou létat první pilotované lety až od roku 2025

Z kosmodromu Vostočnyj budou létat první pilotované lety až od roku 2025,zdroj: Facebook Roskosmos

Podle Igora Burjenkova z Roskosmosu se s prvními testovacími lety s raketami Angara počítá od roku 2021. "Do roku 2025 chceme dosáhnout úrovně nutné k pilotovaným letům," řekl. Podle něj tak kosmodrom nebude potřebovat odpalovací rampy pro rakety Sojuz, které se k pilotovaným letům využívají nyní.

Kosmodrom Vostočnyj je ve výstavbě od roku 2010 nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě u čínských hranic.

Jeho stavba má být ukončena k letošnímu 30. listopadu, ale úřady už ohlásily nejméně čtyřměsíční zpoždění. Letos například kvůli nevyplaceným mzdám stávkovaly více než dvě stovky dělníků, kteří na stavbě kosmodromu pracují.

Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu a který si Rusko pronajímá. Na jeho vybudování Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů.

Tagy: Rusko zahraničí Roskosmos letectví a kosmonautika

Zdroje: ČTK