Rusové staví laserové dělo proti ‚nepřátelským‘ satelitům

10. 7. 2022 – 22:58 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Rusové staví laserové dělo proti ‚nepřátelským‘ satelitům
Počítačová kresba špionážního satelitu na oběžné dráze Země. | zdroj: Profimedia

Na Kavkazu vzniká postrach satelitů – vesmírný laser Kalina.

Válka na Ukrajině dokládá, že satelity se stávají klíčovou technikou současných ozbrojených střetů. V reálném čase dodávají nenahraditelné informace o pozicích nepřátelských jednotek, jejich množství a technice.

Západní výzvědné satelity i satelitní internet Starlink teď poskytují Ukrajincům cenná data o ruských invazních jednotkách.

Vyvíjí se však nejen satelitní technika, ale i obrana proti ní.

Laserová Kalina

Deník South China Morning Post, který vychází v Hongkongu, píše, že obavy ze Starlinku přiměly čínské experty spojené s obranným průmyslem země hledat způsoby, jak vypnout nebo zničit satelity z této sítě.

Pozadu nechtějí zůstat ani Rusové. Po zkušenosti z Ukrajiny se snaží urychlit výstavbu laserového děla určeného k oslepení a zničení nepřátelských satelitů. Magazín Space informuje, že zařízení připomínající vesmírný laser vzniká na severních svazích Kavkazu, pod vrcholem hory Čapal.

laser_Q12_russian Umělecká vize ruského vesmírného laseru. | zdroj: Profimedia

Stojí v objektu Krona, které patří ruskému ministerstvu obrany a je součástí Centra pro sledování vesmíru ruských kosmických sil. Nachází se tam mimo jiné výkonný radioteleskop RATAN-600.

Redakce odborného žurnálu Space Review studovala satelitní snímky, dokumenty ruských dodavatelů i finanční data a dospěla k závěru, že na místě vyrůstá vesmírný laser Kalina.

Oslepí a zničí

Tato zbraň je určena k vedení elektrooptické války. Má oslepit nepřátelské satelity pomocí silných laserových pulzů schopných natrvalo poškodit optické senzory.

Tím se Kalina výrazně liší od ostatních laserů známých jako „oslňovače“, které jsou zaměřeny pouze na dočasné oslepení (oslnění) optických systémů.

„Ruské patentové a nákupní dokumenty ukazují, že laserové zařízení Kalina obsahuje samostatný sledovací systém s adaptivní optikou, který mu pomáhá pracovat i při atmosférických poruchách. Samotný laser je vybaven systémem vysílání a příjmu pro měření laserového světla odraženého zpět od jeho cíle, aby mohl lépe zacílit na optiku satelitu na oběžné dráze,“ píše se ve Space Review.

Mají vztek na Muska

Žurnál Space připomíná, že Elon Musk, majitel společnosti SpaceX, která provozuje systém Starlink, v květnu 2022 psal o ruském úsilí rušit signály z jeho internetových satelitů. Tato snaha byla neúspěšná.

Patrně i proto chtějí mít Rusové vesmírné dělo co nejdříve.

Už nyní jsou schopni ničit satelity, ale jen svými raketami vypouštěnými ze Země. Satelitů na orbitě nicméně přibývá, jen starlinků tam brzy bude na 1200. Rusové proto hledají účinnější zbraň.

Zdroje:
Space, Space Review

Nejnovější články