Články autora: Pavel Jégl

Příroda

Evropa zmizí z planety. Za 280 milionů let se rozplyne v superkontinentu Amasie

Dnešní kontinenty se spojí do jednoho superkontinentu. Vědci počítačovou simulací zjišťovali, kdy to bude a jak tato pevnina bude vypadat.
Vesmír

Asteroid stvořil epické tsunami. Nejvyšší vlna se tyčila do výšky 4,5 kilometru

Dopad asteroidu do oblasti dnešního mexického poloostrova Yucatán před 66 miliony let navždy změnil planetu. Kromě změny klimatu vyvolal patrně největší tsunami v historii Země.
Člověk

Královna Alžběta zemřela na stáří. Expert vysvětluje, co to znamená

Úmrtní list královny Alžběty II. má v kolonce s číslem 10 – příčina smrti, pro kterou je vyhrazen značný prostor, pouhá dvě slova: old age, tedy vysoký věk, jinak stáří. Je přitom jasné, že na stáří se neumírá.
Příroda

Vědci popsali mořskou příšeru z epochy křídy. Objevili ji v ‚Mordoru‘.

V prehistorických dobách se v mořích proháněla monstra, ze kterých by člověku běhal mráz po zádech. Patřilo mezi ně zvíře přezdívané hadí krokodýl.
Příroda

Z proražených plynovodů uniká gigantické množství metanu, skleníkového plynu č. 2

Útoky na plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 posunuly západní země a Rusko blíž ozbrojenému konfliktu. Kromě toho se však staly klimatickou pohromou.
Příroda

Nový koronavirus u netopýrů v Rusku vyvolává obavy. Může se přenést na člověka

Je to varovné zjištění: Virus objevený u ruského města Soči v netopýrech je podobný viru SARS-CoV-2. Má předpoklady k tomu, aby infikoval člověka a je odolný vůči vakcíně proti covidu.
Technologie

Vyhneme se osudu dinosaurů? Projektil v testu zasáhl vesmírnou skálu

První test planetární obrany je za námi. Američané vyzkoušeli jeden ze způsobů, jak zachránit civilizaci před tím, aby ji jednou nepotkal osud dinosaurů.
Vesmír

Jupiter zazáří na obloze jako démant. Bude nám nejblíž za 59 let

Je to chvíle, která se naskytne jednou za desítky let. V pondělí 26. září se Jupiter, obr mezi planetami, stane ještě obrovitějším.