Situace na oběžné dráze se stává neudržitelnou, hrozí katastrofa
3. 4. 2025 – 11:51 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Člověk neznečišťuje jen Zemi, ale i prostor kolem ní. V roce 2024 přibylo na oběžné dráze obrovské množství vesmírného odpadu. Nejen že je stále přeplněnější, ale v důsledku změny klimatu se snižuje i její kapacita.
Naši planetu obklopují tisíce satelitů, na nichž jsme závislí. Poskytují nám předpovědi počasí, odvádí důležitou práci při vyhodnocování změny klimatu, zprostředkovávají globální komunikační a navigační služby a jsou důležité pro vědu.
Kromě toho, že se ve vesmíru stále více angažují soukromé firmy, což vede k vypouštění nových satelitů, přibývá v prostoru kolem naší planety stále více nefunkčních satelitů nebo zbytků raket. Stávají se z nich nebezpečné, rychle se pohybující projektily, které mohou ohrozit funkční satelity i vesmírné lodě.
Podle Evropské kosmické agentury (ESA) roste množství odpadu na oběžné dráze každý rok a spolu s tím se zvyšuje i riziko kolizí a tvorby menších úlomků. K tomu přispívají nehody, jako byla ta v loňském srpnu, kdy vybuchla raketa čínské společnosti Beijing Tianbing a významně tak přispěla ke znečištění na oběžné dráze.
Zmenšuje se
Exploze vytvořila jeden z největších zdrojů vesmírného smetí za poslední desetiletí. V roce 2024 pak došlo k několika větším a menším fragmentačním událostem, které vygenerovaly tisíce nových kosmických úlomků.
Na oběžné dráze je asi 40 tisíc monitorovaných objektů, z čehož jen 11 tisíc tvoří aktivní užitečná zařízení. Skutečný počet nebezpečného vesmírného odpadu – objektů větších než jeden centimetr – tam je více než 1,2 milionu. Objektů větších než 10 centimetrů se tam pohybuje více než 50 tisíc.
Zatímco oběžná dráha je stále zahlcenější, její kapacita se snižuje, zjistila nedávná studie vědců z MIT. Procesy probíhající v zemské atmosféře v důsledku klimatických změn mohou snížit hustotu horních vrstev plynného pláště planety. Stanou se tak nebezpečnější a nepřehlednější.
V některých orbitálních oblastech by se mohlo do konce století vejít o 66 procent méně satelitů než dnes.