Skafandr po vzoru filtršatů z Duny recykluje moč na pitnou vodu

12. 7. 2024 – 14:58 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:

Skafandr po vzoru filtršatů z Duny recykluje moč na pitnou vodu
Timothee Chalamet a Rebecca Fergusonová hledí na pouští krajinu se skalisky ve filmu Duna (2021). | zdroj: Profimedia

Zvládne to už do pěti minut. 

Američtí vědci z Cornellovy univerzity navrhují pro astronauty chystající se na Měsíc speciální skafandr po vzoru filtršatů ze sci-fi série Duna od Franka Herberta. Do pěti minut podle deníku The Guardian dokáže recyklovat moč na pitnou vodu.

Úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje poslat na Měsíc, konkrétně na jeho jižní pól, lidskou posádku do roku 2026. Do roku 2030 chce vyslat posádku i na Mars. Oba programy budou vyžadovat delší dobu v terénu.

Tady přichází důležitý problém, astronauti totiž potřebují dostatek pitné vody, aby mohli mise bezpečně dokončit. V současnosti mají v pitném vaku ve skafandru k dispozici pouze jeden litr vody, vysvětlila Sofia Etlinová z Cornellovy univerzity.

„To je nedostatečné pro plánované delší výstupy na Měsíc, které mohou trvat 10 hodin a v případě nouze dokonce až 24 hodin,“ uvedla výzkumnice, jež se podílí na prototypu nového skafandru inspirovaného slavným románem Duna.

Astronauti budou mít sběrnou nádobku z tvarovaného silikonu, přizpůsobenou genitáliím a s různými velikostmi pro muže a ženy, umístěnou ve spodním prádle z několika vrstev pružné tkaniny. Připojena bude k vakuové pumpě.

Je libo dávka energie?

Pumpa se automaticky aktivuje, jakmile začne astronaut močit. Vyloučená tělní tekutina bude převedena do filtračního systému, kde dojde k recyklaci. Již do pěti minut bude moci astronaut s pomocí hadičky pít čistou vodu.

Ve skutečnosti nejde zase o nic tak objevného. Moč i pot se už recyklují na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Takový systém však zatím neexistuje pro astronauty na dlouhodobých expedicích v terénu.

Vědci si navíc hrají s myšlenkou, že po vyčištění by mohla voda být obohacena o elektrolyty a vrátit se ve formě „energetického nápoje“. Odborníci na podzim spustí nábor stovky dobrovolníků, kteří systém otestují.

„Náš systém bude testován v simulovaných podmínkách mikrogravitace, protože mikrogravitace je primární faktor, se kterým musíme počítat,“ vysvětlil šéf projektu Christopher Mason z Weill Cornell Medicine.

Astronauti dnes používají oděv s maximální absorpční schopností (MAG). Stěžují si na jeho nepohodlnost a nehygieničnost. Podle nich je náchylný k protékání. Před výstupem do vesmíru často raději omezují konzumaci jídla a pití.

Zdroje:

Nejnovější články