SpaceX už ví, proč jim explodovala raketa

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Někdo vidí sklenici z poloviny prázdnou, někdo z poloviny plnou. Poslední test rakety společnosti SpaceX skončil výbuchem, ale šéf společnosti Elon Musk přesto mluví o úspěchu. Právem?

Manévrovací křidélka dělají z dosud neohrabaného monstra obratnou raketovou štiku

Manévrovací křidélka dělají z dosud neohrabaného monstra obratnou raketovou štiku,zdroj: SpaceX

V první řadě šlo o vyzkoušení návratu rakety nikoli na původní startovací plochu (to už se SpaceX povedlo dříve), ale o přistání na autonomní plovoucí plošině o 50 km dál. A tam se raketa skutečně trefila – jenom poněkud ostřeji, než by bylo záhodno.

Obvykle je vyšetření příčin podobných selhání záležitostí na týdny až měsíce, ale tentokrát měli ve SpaceX jasno už pár dní po výbuchu. Důvod byl totiž prozaický: raketě došla náplň do hydrauliky.

Ta má na starost manévrovací letky, které se vyklápějí po startu a pomáhají udržovat raketu v kýžené pozici. Podle samotného Muska to bylo těsné – být v nádržích o 10 % víc, raketa by zvládla dosednout se vší parádou.

I proto mluví v souvislosti s celou zkouškou o úspěchu. Samotná skutečnost, že se raketa dokázala přemístit a vrátit na vzdálenou plošinu, nota bene plovoucí, je důležitý pokrok. Jenom jí to trvalo déle, než ve SpaceX odhadovali.

Takový přešlap se samozřejmě tady a teď prodraží, ale v dlouhodobém horizontu, který Musk & spol. spatřují v raketách na více použití, půjde o vysoce návratnou investici.

Tagy: exploze rakety Elon Musk SpaceX

Zdroje: SpaceX