Strom, který cestoval přes celou zeměkouli
23. 6. 2014 – 12:30 | Příroda | Lukáš Grygar | Diskuze:
Havajské ostrovy v Tichomoří a atlantický ostrůvek Réunion mají zdánlivě společné jen to, že jde o skromná území obklopená vodou, kam oko dohlédne. Existuje ale strom, který obě místa důvěrně spojuje.
Pokud vedle sebe položíte vzorky z havajských akácií a vzorky akácií z Réunionu, zjistíte něco zdánlivě neuvěřitelného: jde o druh, který od sebe dělí jediná genetická mutace. Analýza DNA reúnionské Acacia heterophylla ukázala, že jde o blízkou příbuznou havajské Acacia koa – přitom ostrovy od sebe dělí bezmála 17 000 kilometrů! Jak se jednomu druhu stromu podařilo usídlit tak daleko od svého původního domova?
Doslova společné kořeny obou akácií odhalil tým z jihoafrické Stellenboschovy univerzity, vedený molekulárním ekologem Johannesem Le Rouxem. Ve své studii jihoafričtí vědci uvádějí, že nejpravděpodobnější metodou přenosu byl pták, který zhruba před milionem a půl lety sezobl semínka stromu koa a nadchlo ho to natolik, až si vyrazil na cestu kolem prehistorického světa.
Šance, že by se havajská semena dostala na Réunion po moři, je nulová: po nasáknutí mořskou vodou už koa neklíčí. Obdivuhodná je tím pádem nejenom vzdálenost, ale především fakt, že došlo k přenosu druhu mezi tak titěrným územím.
Jakkoli se totiž o přenos postarala shoda celé řady náhod, podobných případů bylo v posledních letech objeveno hned několik a naznačují nám, že prostá náhoda utváří přírodu kolem nás daleko víc než předpokládáme.