Studie: Na covid v Indii umíraly více ženy než muži

22. 7. 2024 – 14:46 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Studie: Na covid v Indii umíraly více ženy než muži
Vakcína ve spreji může být užitečná pro přerušení řetězce přenosu covidu. | zdroj: Profimedia

Ve zbytku světa přitom umírali více muži.

Covid-19 zasáhl Indii mnohem hůře, než byly oficiální tamní zdroje ochotny přiznat, zjistila studie publikovaná v časopise Science Advances. Nejhorší výsledky zaznamenali američtí vědci u žen, skupin žijících na okraji společnosti a mladších lidí.

Nejde však pouze o ochotu a snahu zamaskovat pravdu ze strany tamních úřadů, ale také o nedostatečná data a chyby v lékařské evidenci. Miliony lidí zůstaly uvězněny během lockdownů ve svých domovech a nemocnice praskaly ve švech.

Stejně na tom byla celá řada dalších států po celém světě. V Indii byl ale již před pandemií problém dobrat se ke statistikám o úmrtnosti žen a dětí nebo příslušníků sociálně vyloučených komunit, případně etnických menšin či náboženských skupin. 

Podle nové studie vedené Singitou Vyaovou z Hunter Collage v New Yorku byl dopad pandemie na Indii mnohem větší, než vypouštěly na světlo tamní oficiální zdroje. Tým to zjistil analýzou dat z průzkumu National Family Health Survey.

Ten celostátně mapoval úmrtí mezi muži a ženami v posledních čtyřech letech a shromažďoval o nich všechny možné údaje, jako je pohlaví (pouze muži a ženy) věk, datum úmrtí a mnohé další, píše web New Scientist.

Prohloubení nerovnosti

Vědci analyzovali údaje od 765 tisíců účastníků, kteří dokončili průzkum v roce 2021. Úmrtnost byla toho roku v Indii podle jejich odhadů celkově o 17 procent vyšší než v roce 2019. To odpovídá 1,19 milionu nadměrných úmrtí.

Tento odhad je asi osmkrát vyšší než oficiální čísla (148 738) a 1,5krát vyšší než odhady Světové zdravotnické organizace (WHO) pro letošní rok (750 tisíc). Autoři studie uvedli, že nejhorší výsledky zaznamenali ještě před nástupem varianty delta.

Následně se zaměřili na očekávanou délku života při narození. Nejhorší výsledky tým zaznamenal u mladších ročníků, žen a skupin žijících na pokraji společnosti, které měly mnohem větší pokles střední délky života než nejvíce privilegované skupiny.

Studie překvapivě odhalila zkrácení střední délky života u žen ve všech skupinách a třídách, což může být způsobeno pohlavní nerovností, související s rozdělováním zdrojů v domácnostech a s přístupností ke zdravotní péči, jež je u žen v Indii horší. Ve zbytku světa umírali více muži. 

U hinduistů z vysokých kast došlo ke snížení střední délky života o 1,3 roku, u muslimů experti zaznamenali zkrácení o 5,4 roku a v případě obyvatel kmenového původu o 4,1 roku. Z výzkumu vyplývá, že pandemie v Indii ještě prohloubila sociální propasti.

Zdroje:
NewScientist

Nejnovější články