Tělesný tuk může zakonzervovat mozek na celá tisíciletí

- Člověk autor: Karolína Lajblová

Mozková tkáň je velmi měkká a obsahuje množství vody. Obvykle se tedy začíná rozkládat ihned po smrti. Za určitých podmínek je ale možné mrtvý mozek uchovat v neporušené podobě po stovky až tisíce let.

Raději se příliš nesoustřeďte na to, co na obrázku ve skutečnosti vidíte...

Raději se příliš nesoustřeďte na to, co na obrázku ve skutečnosti vidíte...,zdroj: The Siberian Times

V roce 1998 vykopali archeologové 700 let staré pozůstatky kojence z pohřebiště nedaleko francouzského města Quimper. Jeho tělo bylo zabaleno v kůži a umístěno v dřevěné rakvi s polštářem pod hlavou. Lebka měla velkou frakturu naznačující krvácení do mozku, ale také obsahovala scvrklé zbytky levé mozkové polokoule.

I přesto, že mozková tkáň ztratila přibližně 80 procent svého původního objemu, byla velmi dobře zachovalá. Čelní, spánkové a temenní laloky si udržely svůj původní tvar a charakteristické záhyby mozkové kůry byly dokonce viditelné pouhým okem.

Kromě toho mohli vědci skenováním mozku pomocí magnetické rezonance a počítačové tomografie snadno rozlišit šedou a bílou hmotu mozkovou. Mikroskopické zkoumání tkáně navíc odhalilo i nepoškozené mozkové buňky.

Podobné nálezy jsou extrémně vzácné, protože mozková tkáň se zachovává jen za velmi specifických podmínek. Ostatky dítěte byly nalezeny v oblasti bohaté na sladkou i slanou vodu, a když k tomu přičteme absenci kyslíku, dostaneme nejpravděpodobnější vysvětlení, proč se mozek dítěte tak zázračně zachoval.

Sakha Republic Academy of Science

Díky specifickým podmínkám došlo k vytvoření tzv. adipoceru, běžně také „mrtvolného vosku“. Tato šedohnědá páchnoucí substance potřebuje ke svému vzniku obvykle několik měsíců až let. Během této doby anaerobní bakterie rozkládají tělesný tuk a ve výsledku se vytváří pevný a velmi stabilní odlitek měkkých tkání, který by jinak prošel hnijícím rozkladem.

„Zavoskování“ mrtvého organismu mnohdy napomáhá vyšetřovatelům zjistit příčinu smrti. Jedním z takových případů bylo i nalezení pozůstatků indické ženy středního věku, ponořených ve vodě přibližně tři měsíce. Díky vydatnému období dešťů se vytvořila tuková vrstva a vyšetřovatelé přišli na výraznou řeznou ránu na jejím krku.

Mrtvolný vosk napomáhá i významným vědeckým objevům. V roce 2009 se ruským odborníkům podařil pozoruhodný nález 39 tisíc let starého mamuta, odkrytého v permafrostu na Sibiři – a s výborně zachovalým obřím mozkem. Výsledky výzkumu potvrdily podobnou strukturu, jakou má mozek  moderních slonů.

Tagy: mozek mamut adipocer mrtvolný vosk

Zdroje: The Siberian Times