Tenhle tvor má geny savců, ptáků i plazů. Znáte snad podivnější zvíře?
24. 1. 2021 – 18:09 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:
Vědci sestavili kompletní genom ptakopyska. Může se zdát bizarní, stejně jako samotné zvíře. Jenže podobně jako ptakopysk kdysi vypadali i naši předci. Nevěříte?
Když koncem 18. století přivezli mořeplavci z Austrálie do Anglie první vycpané ptakopysky, sklidili výsměch přírodovědců. Tvora připomínajícího přerostlého krtka s bobřím ocasem, vydřími končetinami a kachním zobákem pokládali učenci za podvrh sešitý z několika živočichů. Jenže brzy jim poklesla čelist, protože existence zvířete se prokázala a vyšlo najevo, že tenhle savec snáší vejce.
Po více než dvou stech letech vědci zmapovali genom ptakopyska podivného. Tvor s deseti pohlavními chromozomy, jedovatými drápy i fosforeskující srstí z něj vychází ještě podivnější - do jeho DNA se promítají geny ptáků, plazů i savců.
Výzkum ptakopyskova genomu byl pro evoluční vědce požehnáním - umožnil jim nahlédnout do toho, jak vypadali pradávní předci všech savců, tedy i člověka.
Podivnější než podivný
Dnes savce řadíme do dvou nadřádů – živorodých (tam patříme i my) a vejcorodých. Zástupcem druhé, zcela okrajové skupiny, je ptakopysk. Tušíme však, že před příchodem savců se pomocí vajec rozmnožovali všichni složitější tvorové. Vývoj uvnitř těla samice je pozdějším evolučním vynálezem.
Ptakopyskové jsou savci, které pokládáme bezmála za hříčku přírody. Jenže kdysi jim byli podobní všichni savci. A genom ptakopyska výzkumníkům pomáhá určit další data v historii evoluce.
Autoři studie publikované v žurnálu Nature srovnali genovou historii dvou vejcorodých savců – ježury a ptakopyska. Z té vyplynulo, že jejich poslední společný předek žil zhruba před 57 miliony let. Tedy až po konci éry dinosaurů. V historii ptakopyska však můžeme jít ještě dál.
Vejcorodí a živorodí se podle datace genů oddělili dlouho před tím. Jejich poslední společný předek kráčel po Zemi před 187 miliony let. Obojživelný ptakopysk se od té doby příliš nevyvinul – na rozdíl od zbytku savců, kteří vykročili na cestu k dominanci nad planetou, ptakopysk patrně vypadá podobně, jak naši předci před zmíněnými 187 miliony let.
Srovnání pohlavních genů lidí, kuřat, ještěrek, vačic a tasmánských čertů s geny ptakopysků ukázalo, že chromozomy ptakopysků mají víc společného s ptáky než se savci. Vědci z nich odhadli, že tvorba mléka u existujících druhů savců se vyvinula prostřednictvím stejné sady genů odvozených od společného předka, který žil před více než 170 miliony let – vedle raných dinosaurů v jurském období.
zdroj: YouTube
Kuriozitou u ptakopyska jsou jedové žlázy. Ptakopysk vyvíjí jed v zadní končetině – je jedním z mála savců schopných tvorby jedu. Jeho jed z drápu obvykle nezabíjí, ale může savcům způsobit dlouhodobé potíže.
Za produkci jedu ptakopyska jsou odpovědné geny, které se u zbylých savců starají o imunitní systém. Právě ty dávají ptakopyskům unikátní soubor molekul, které můžou ochromit zasaženého živočicha.
Otevřené okno do minulosti
"Kompletní genom ptakopyska nám poskytl odpověď na to, jak některé z jeho zvláštních vlastností vznikly. Zároveň nám pomohl upřesnit představu o vývoji savců," sdělil biolog Kuo-ťie Čang z Kodaňské univerzity, jeden z autorů studie.
Není divu, že autoři studie označují genom ptakopyska za fascinující, díky němu se nám otevírá sáhodlouhý oddělený vývoj savců, plazů a ptáků. A tenhle prapodivný tvor pomůže odpovědět na řadu dalších otázek spojených s naší evolucí.