The Guardian: Lesní požáry spalují náš uhlíkový rozpočet
3. 10. 2024 – 12:41 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Přirozené chladící systémy Země postupně selhávají.
Lesní požáry nespalují pouze vegetaci a lidská obydlí, ale i uhlíkový rozpočet lidstva, upozorňují podle deníku The Guardian vědci. Výrazně přitápějí pod kotlem, jak poškozené lesy ztrácejí schopnost naši planetu ochlazovat.
Spalování fosilních paliv vede k emisím skleníkových plynů. Ať už hovoříme o oxidu uhličitém (CO2) nebo metanu, následkem jejich vypouštění do atmosféry je oteplující se vzduch a rozvrat vzorců počasí a světových ekosystémů.
Vědci teď upozorňují na opomíjený příspěvek lesních požárů ke globálnímu oteplování. Mají na něj dvojí vliv. Zaprvé, spálené stromy místo absorbování CO2 tento skleníkový plyn vypouštění do atmosféry. Z plic naší planety se tak stává sebedestruktivní orgán.
Zadruhé, jak za sebou lesní požáry nechávají spálené stromy škodící klimatu, těch živých a zdravých ubývá. Lesu potom obrazně řečeno nestačí síly k ochlazování planety, neboť se snižuje jeho schopnost absorbovat CO2 z atmosféry.
Chladící systémy naší planety tak postupně ve svém údělu selhávají a naše planeta se otepluje stále rychleji a intenzivněji. Vědci proto varují, že lesní požáry kromě vegetace spalují i náš uhlíkový rozpočet a roztáčí nebezpečnou spirálu oteplování.
Okno pro řešení se zavírá
Sucha a extrémní vlny veder jsou častější, intenzivnější a vytrvalejší. Období dešťů se zkracují a stromy s další vegetací zůstávají bez potřebné vlhkosti. To vede ke vzniku dalších lesních požárů a oteplování planety… a tak pořád dokola.
Problém je i odlesňování za účelem nekonečného rozšiřování zemědělské půdy, což je výrazně hlavně v Jižní Americe, jež kvůli tomu je stále sušší, teplejší a „hořlavější“, vyplynulo z nedávné studie publikované v časopisu Nature.
Poslední dva roky meteorologové a klimatologové označili za nejteplejší v historii měření. V tomto období výrazně přibylo lesních požárů. Hasiči s nimi bojovali v Brazílii, Řecku, USA, Portugalsku, Španělsku, Francii i za polárním kruhem.
V Amazonii zuří nejhorší lesní požáry za dvě desetiletí. Plameny zlikvidovaly už 62 000 kilometrů čtverečních oblasti. I server BBC News informoval, že deštný prales kromě toho, že CO2 absorbuje, ho v současnosti vypouští extrémní množství.
„Požáry snižují schopnost lesů a dalších ekosystémů ukládat uhlík a zavírají naše okno pro řešení klimatických změn,“ uvedla vědkyně Chantelle Burtonová. K rychlosti zavírání tohoto okna přispívá i tání ledovců, které odrážejí zpět do vesmíru sluneční paprsky.