Vapování zdravější než kouření? Dvě nedávné studie ukázaly opak
4. 12. 2024 – 12:48 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Vapování poškozuje plíce stejně jako kouření klasických cigaret.
Vapování poškozuje plíce mladých lidí stejně jako kouření klasických cigaret. Vitamin E v elektronických cigaretách navíc degraduje jejich ochrannou vrstvu. Zjistily to dvě nedávné oddělené studie britských, českých a finských vědců.
Vědci z britské Manchester Metropolitan University nechali podle serveru The Guardian šest desítek mladých dobrovolníků podstoupit statické cvičení na rotopedu. Mezi nimi bylo 20 nekuřáků a stejné počty kuřáků a uživatelů elektronických cigaret.
Cílem studie bylo porovnat výsledky kuřáků a vaperů a potvrdit či vyvrátit tvrzení, že e-cigarety jsou méně škodlivé než klasické cigarety. Vaping je podle výsledků odprezentováních na konferenci Evropské respirační společnosti (ESC) ve Vídni stejně škodlivý jako kouření konvenčních cigaret.
U vaperů byla průměrná maximální cvičební kapacita 186 wattů, tedy podobná jako u kuřáků (182 wattů), avšak mnohem nižší než u nekuřáků nebo nevaperů (226 wattů). Tento test měřil maximální množství fyzické zátěže, které může člověk dosáhnout.
Vapeři i kuřáci navíc přijímali méně kyslíku než nevapeři a nekuřáci – celkem 2,7 litru, respektive 2,6 litru za minutu oproti třem litrům.
„Studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že dlouhodobé užívání vapingu je škodlivé, a zpochybňuje myšlenku, že by vaping mohl být zdravější alternativou kouření,“ sdělil na konferenci před dvěma měsíci hlavní autor studie Dr. Azmy Faisal.
Když škodí jinak zdravý vitamin
„Podle krevních testů a ultrazvukových snímků vykazovali jak vapeři, tak kuřáci známky toho, že jejich cévy nefungují tak dobře jako u skupiny nekuřáků a nekuřaček,“ řekl Faisal. „Kuřáci a vapeři se více zadýchávali, pociťovali intenzivní únavu nohou a měli vyšší hladinu laktátu v krvi, což je známka svalové únavy, a to ještě předtím, než dosáhli maximální úrovně cvičení,“ shrnul výsledky práce odborník.
O škodlivosti vapingu se hovoří řadu let. Výrobci se snaží tento produkt prodávat jako méně škodlivou alternativu ke kouření, řada vědců je ale skeptická. Nedávné studie zjistily, že vapování může měnit naši DNA a zvyšovat riziko vzniku rakoviny.
Jiné výzkumy zase uvádí, že užívání elektronických cigaret může poškozovat životně důležité orgány včetně mozku uvolňováním toxických kovů, jako je olovo či uran, z aerosolů a tekutin. Nejvíce jsou přitom ohroženi mladí spotřebitelé, které lákají různé příchutě.
Problémové jsou zejména ochucené jednorázové e-cigarety, které stále častěji kouří i nezletilí, protože je lákají atraktivní barevné obaly připomínající sladkolistí. Některé vlády ve světě je zakázaly nebo se je zakázat či výrazně regulovat chystají.
Vědci z Akademie věd ČR ve spolupráci s Helsinskou univerzitou začátkem října publikovali v časopisu Scientific Reports výzkum, který potvrdil dřívější zjištění amerických vědců, a sice že acetát jinak zdravého vitaminu E v e-cigaretách poškozuje ochrannou vrstvu plic.
Náplně do e-cigaret by už dnes neměly acetát vitaminu E obsahovat, přidávají se však do nich další škodlivé látky, třeba konzervanty, barviva a příchutě, z nichž některé mají podobné vlastnosti jako chemické sloučeniny spojené s tímto vitaminem.