Vědci jsou zděšení, oceán zaplavuje svět mnohem rychleji, než čekali

26. 3. 2025 – 11:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci jsou zděšení, oceán zaplavuje svět mnohem rychleji, než čekali
Benátky z vesmírné stanice ISS. Ikonické město leží na ostrově v laguně. Je nejspíš jen otázkou času, kdy ho stoupající hladina moře zaplaví. | zdroj: Profimedia

Vědce z amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nepříjemně překvapily výsledky analýzy satelitních snímků, podle kterých hladina světového oceánu v loňském nejteplejším roce v historii měření stoupla více, než čekali. Vzestup mořských hladin, který ohrožuje nízko položené a ostrovní oblasti, máme tendenci podceňovat.

Hladina světového oceánu v loňském roce stoupla o 5,9 milimetru, NASA přitom očekávala nárůst o 4,3 milimetru. Oproti očekávání vědců tedy hladina vzrostla o 37 procent.

„Nárůst, který jsme zaznamenali v roce 2024, byl vyšší, než jsme očekávali,“ uvedl Josh Willis, expert na hladiny moří NASA v jižní Kalifornii. „Každý rok je trochu jiný, ale je jasné, že hladina oceánu stále stoupá a tempo stoupání je stále rychlejší.“

„S rokem 2024, který byl nejteplejším v historii, následují oceány příklad a dosahují nejvyšší úrovně za tři desetiletí,“ doplnila na webu agentury vedoucí programů fyzikální oceánografie NASA ve Washingtonu Nadya Vinogradová Shifferová. 

Vyhlídky na zánik

Od začátku měření v roce 1993 se podle ní tempo růstu globální hladiny více než zdvojnásobilo. Celkově od té doby vzrostla o 10 centimetrů, píše web ScienceAlert.

Vzestup hladiny oceánu a moří bude pokračovat a stále více ohrožovat nízko položené oblasti a ostrovní státy, které mohou zmizet pod vodou. Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou malé ostrovy v Tichomoří. Zánik hrozí Fidži, souostroví Tuvalu, Kiribati, Marshallovým a Šalamounovým ostrovům a dalším.

Tyto ostrovy čelí existenční hrozbě, která nabude na dramatičnosti v následujících letech a většina z nich už se potýká s vážnými problémy, jako jsou ničivé bouře a velké záplavy.

V nedávných letech způsobovalo vzestup hladiny oceánu hlavně tání ledovců a ledových příkrovů. K tomu se ale nově přidal další faktor – teplotní roztažnost, a to až ze dvou třetin. Hladina se v důsledku ohřívání rozpíná do stran.

Zdroje:
ScienceAlert, NASA

Nejnovější články