Vědci objasnili záhadné zmizení miliard krabů u Aljašky

22. 8. 2024 – 14:28 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci objasnili záhadné zmizení miliard krabů u Aljašky
Kraby ohrožuje klimatická změna i nadměrný rybolov | zdroj: Unsplash

Jejich masivní úbytek byl zaznamenán v roce 2022. 

Nový výzkum provedený americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) určil příčinu záhadného zmizení miliard krabů z Beringova moře poblíž Aljašky. Příčinou nebyl nadměrný rybolov, ale mořské vlny veder. 

Rybáře i vědce znepokojil náhlý úbytek několika miliard sněžných krabů z Beringova moře poblíž Aljašky v roce 2022. Jde o živočichy prosperujících ve vodách s teplotou pod dva stupně Celsia, ale přežít mohou i teplotu do 12 stupňů.

Vědci spekulovali, zda za jejich zmizení může nadměrný rybolov, avšak s tím, že k tomu došlo příliš náhle. Krabi sněžní jsou oblíbenou pochoutkou a každý rok vynesou 277 milionů dolarů ročně. Prozkoumat se to rozhodl právě NOAA.

Vody Beringova moře se ohřívají. Vědci určili teplejší podmínky v regionu bez mořského ledu, které panují v subarktických oblastech, jako asi 200krát pravděpodobnější než před průmyslovou revolucí, kdy jsme začali spalovat fosilní paliva.

Moře se rychle mění  

Experti popsali vlny mořských veder v letech 2018 a 2019, jež zasáhly Beringovo moře a poškodily tamní ekosystémy. Krabi se ocitli ve vařícím hrnci. Jejich metabolismus se zrychlil, ale potrava scházela, cituje zjištění badatelů server CNN.

Oslabená populace krabů se ocitla nechráněná teplotní bariérou smazanou vlnami veder. To umožnilo přístup do tamních vod tresce velkohlavé. Vetřelci požrali zbytky populace krabů, kteří tak podle vědců zemřeli hlady a zásahem „cizího“ druhu.  

Vlny mořských veder budou stále častější a intenzivnější a vody Beringova moře teplejší a nehostinnější. Ohroženi jsou i další tamní živočichové, například lachtani nebo krab kamčatský. Migrace „cizích“ druhů pak může tamní ekosystémy změnit k nepoznání. 

Hlavní autor studie Michael Litzow uvedl, že Beringovo moře se změnilo během života jednoho rybáře lovícího sněžné kraby, taková rychlost to byla. Máme podle něj v Arktidě očekávat výrazně více teplých let než těch studených.

Zatím panují v regionu chladné podmínky a líhnou se tam mladí sněžní krabi. Litzow doufá v uzdravení jejich populace. Naději do budoucna však berou vyhlídky na zrychlující globální oteplování a další extrémní vlny veder.

Zdroje:

Nejnovější články