Vědci objevili lék na rakovinu, je to volně dostupný přípravek
7. 3. 2025 – 15:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Aspirin stimuluje imunitní systém, čímž zabraňuje v šíření některých typů rakoviny.
Vědci z Univerzity v Cambridgi zjistili, že aspirin ovlivňuje proces metastazování blokováním produkce látky zvané thromboxan A2 (TXA2), jež potlačuje aktivitu T lymfocytů. Tyto imunitní buňky mají schopnost rozpoznávat a ničit rakovinné buňky.
Vědci během studie publikované v časopisu Nature identifikovali protein ARHGEF1, jenž má vliv na aktivitu T buněk.
Tento protein je aktivován právě thromboxanem A2. Aspirin potlačuje jeho produkci, čímž umožňuje T buňkám efektivněji bojovat proti šíření rakoviny.
Výsledky potvrzují dřívější pozorování, že aspirin pravidelně užívaný pacienty s některými typy rakoviny (prsu, tlustého střeva či prostaty) snižuje šíření rakovinných buněk. Až dosud však nebylo jasné, jak tento efekt přesně funguje.
Profesor Rahul Roychoudhuri z University of Cambridge podle stanice BBC uvedl, že aspirin je účinný zejména v případech včasně zachycené rakoviny.
Rakoviny vás nezbaví
„Zjistili jsme, že aspirin může překvapivě fungovat tak, že uvolní sílu imunitního systému rozpoznat a zabít metastazující rakovinné buňky. Při šíření rakoviny existuje krátké časové okno, kdy jsou rakovinné buňky obzvláště zranitelné vůči imunitnímu útoku. Doufáme, že terapie zaměřené na tuto fázi mohou významně pomoci pacientům s časným stádiem rakoviny,“ uvedl.
Profesor Mangesh Thorat z Queen Mary University of London varoval, aby pacienti s rakovinou hned neutíkali do lékárny koupit si aspirin. Tento přípravek může způsobit vážné vedlejší účinky, jako je vnitřní krvácení nebo mozková mrtvice.
Podle vědců může pomoci zničit při operacích do těla rozšířenou, avšak zavčas odchycenou rakovinu nebo zabránit v jejím návratu po chirurgickém odstranění nádoru. Určitě však nikoho této nemoci nezbaví.
Vědci se nyní věnují klinickým studiím, aby zjistili, jak bezpečně a efektivně aspirin používat k prevenci šíření rakoviny.