Vědci: Pandemie změnila chování zvířat v zoologických zahradách
16. 12. 2024 – 12:16 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Primáti ve výbězích reagovali na návrat návštěvníků pozitivně a méně se věnovali svým obvyklým činnostem.
O dopadech pandemie na lidské duševní zdraví a návyky bylo řečeno mnohé, ale co zvířata v zoologických zahradách? Na ně se v roce 2022 během opakovaného zavádění lockdownů a jejich rozvolňování zaměřila studie britských vědců, podle níž byli primáti po návratu návštěvníků odvážnější a méně opatrní. Studie vyšla v časopisu Animals.
Přestože mají interakce mezi zvířaty a lidmi pozitivní i negativní potenciál, jsou klíčové pro dobré životní podmínky v zoologických zahradách. Zvířata si na lidi zvykají, což má vliv i na jejich chování – stravování, odpočinek, páření a plachost.
V roce 2022 se lidé ocitali ve svých vlastních klecích uprostřed lockdownů a zoologické zahrady a safari parky zely prázdnotou. Jedinou lidskou společností zvířat byli chovatelé. Vědci ve Spojeném království využili situace a rozhodli se prostudovat, jestli a jak změnila absence jinak každý den přítomných návštěvníků chování několika druhů primátů v Twycross Zoo a Knowsley Safari.
„Primáti patří mezi kognitivně nejvyspělejší druhy v zoologických zahradách a jejich interakce s návštěvníky jsou složité,“ cituje server ScienceAlert vědkyni Samanthu Wardovou z Nottingham Trent University, která se zbývá životními podmínkami zvířat. „Zoologické zahrady a parky se zřídka zavírají veřejnosti na delší dobu, takže jsme dostali unikátní příležitost.“
Přizpůsobili se změnám
Během několika měsíců zavádění opatření a rozvolňování ze strany úřadů sledovali odborníci změny v chování lišící se mezi jednotlivými druhy. Přesto lze výsledky shrnout tak, že primáti se méně báli lidí, byli méně opatrní, odvážnější a zvědavější. Zatímco mnoho lidí se po pandemii začalo stranit druhým, primátům naopak přítomnost navrátivších se návštěvníků nevadila.
S návratem davů trávili šimpanzi bonobo méně času o samotě, což se dalo říci také o gorilách, jež navíc méně odpočívaly. Paviáni anubi v safari parku se zase méně pářili a vykazovali známky nižší dominance. Měli tendenci přibližovat se více k automobilům návštěvníků spíše než rangerů, na které si zvykli během lockdownů.
Je těžké říci, zda se jedná o změny pozitivní či negativní. Zdálo se, že návrat návštěvníků primáty pozitivně stimuloval. Také by se však dalo říci, že gorily, více sedaví živočichové, se méně zabývaly odpočinkem.
Tým nicméně došel k závěru, že primáti zvládali tyto změny dobře. „Změny chování a ve využívání výběhů v přítomnosti návštěvníků zdůrazňují přizpůsobivost druhů v zoo jejich prostředí,“ uvedla Ellen Williamsová z Harper Adams University. „Poskytnutí prostředí, které umožňuje zvířatům se tímto způsobem aktivně adaptovat, je pro jejich dobré životní podmínky opravdu důležité,“ dodala.