Vědci 'vyrobili' první štěňata ze zkumavky
11. 12. 2015 – 13:39 | Příroda | roj | Diskuze:
Po letech pokusů se podařilo přivést na svět první vrh štěňat 'vyrobených' pomocí umělého oplodnění. Existenci sedmi štěňat drželi američtí vědci v tajnosti, dokud si nebyli stoprocentně jistí, že jsou zvířata v pořádku. Nyní výsledky zveřejnili v odborném magazínu PLoS One.
Nejenže se psi v červnu narodili po oplodnění pomocí metody in vitro, ale zároveň mají tři rodiče. Štěňata jsou kříženci bígla a křížence bígla s kokršpanělem a odnosila je náhradní matka. Po pěti měsících se mají čile k světu a nenastaly u nich žádné komplikace. Nyní jsou psi, kteří dostali jména Ivy, Cannon, Beaker, Buddy, Nelly, Red a Green, až na jednoho u nových majitelů.
Princip, který vědci z americké Cornellovy univerzity použili, je prakticky stejný jako u lidí. K oplodnění vajíčka tedy došlo v laboratoři a zmrazená embrya následně implantovali do dělohy psí samice. "U psů jsme se o to snažili od poloviny 70. let a dosud neúspěšně. Teď máme sedm normálních, šťastných a zdravých štěňátek," říká vedoucí výzkumu Alex Travis.
Dřívější pokusy troskotaly na teplotě zamražování embryí, podle Travise ale nyní zvěrolékaři techniku zdokonalili. "Nyní můžeme tuto techniku použít pro zachování genetiky ohrožených druhů," uvádí vědec s tím, že by se díky tomu mohlo například podařit zachránit afrického divokého psa.
Kromě toho může být metoda in vitro využitá při studiu dědičných lidských a psích nemocí, protože psi mají s člověkem shodnou řadu onemocnění.
"Psi a lidé mají z biologického hlediska mnoho společného, hlavně nemoci a různé syndromy. Je proto pravděpodobné, že budou mít nové postupy významný přínos pro studium lidských onemocnění, stejně jako těch psích," hodnotí výsledky svých kolegů vedoucí fakulty veterinárního lékařství na univerzitě v Edinburgu David Argyle.