Vrátí se zpátky audiokazety?

MAGAZÍN - Technologie autor: red

Po gramofonových deskách se zdá, že se renezance dočká i další v minulosti oblíbený způsob poslouchání hudby - staré dobré audiokazety neboli K7. Kazety, kterých se většina lidí už dávno zbavila, opět získávají na popularitě a jejich prodej nečekaně stoupá. 

Čeká audiokazety velký návrat? Ilustrační snímek

Čeká audiokazety velký návrat? Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Zpráva Music Year-End Report od společnosti Nielsen Media Research shrnuje vývoj na americkém hudebním trhu za loňský rok. Podle ní veřejnost poslouchá stále více hudby prostřednictvím streamingu, tedy on-line. Podíl takto poslouchané hudby stoupl loni o téměř 59 procent (pokud se přidá audio a video).

Ze zprávy se ale také dozvídáme, že některé fyzické formáty jsou stále oblíbené. Pozice vinylových desek se zlepšuje dvanáctým rokem po sobě, loni o devět procent, takže nyní se na prodeji alb podílejí 14 procenty.

Rovněž kazety loni znovuzískaly popularitu. Podle Nielsenu se jejich prodej v USA zvýšil o více než 35 procent. V roce 2016 se téměř zdvojnásobili. To je fenomenální výsledek, byť oněch 174 tisíc kopií na kazetách tvoří pouze 0,17 procenta prodeje fyzických alb, tedy jen zlomek proti milionům cédéček a vinylových desek. Kazety ale bodují v kontextu celosvětového poklesu (loni o 17,7 procent) prodeje alb.

A jak zdůraznil americký magazín Billboard, tento vývoj není nový. Vzestup kazet je v posledních letech vytrvalý. V roce 2010 se jich prodalo pouze 21 tisíc, tedy jen zhruba osmina toho co loni.

Na vrcholu prodeje kazet - s 22procentním podílem z celkového počtu - jsou tři alba s (re)mixy hudby ke zfilmované sáze Strážci galaxie, která začala vycházet v USA koncem 60. let jako komiks společnosti Marvel. Na druhé místo se dostal zvukový doprovod k seriálu Stranger Things, který je plný odkazů na 80. léta, tedy zlatý věk kazet.

Chce to víc výrobců

Kazetu uvedla na trh v roce 1963 společnost Philips. Umožňovala nahrávat (oblíbené písně, hlasy nebo zvuky) a šlo ji snadno okopírovat. Skutečnou slávu doznala v 80. letech díky walkmanům. V této době vycházela nová alba skupin jak na vinylových deskách, tak na kazetách.

Přesto zůstává kazeta daleko od skutečného obrození, jaké se povedlo deskám. Kazeta je praktická, mobilní, pevná a její výroba není drahá. Má také své fanoušky, méně početné, ale velmi motivované.

K jejímu opravdovému oživení by bylo nicméně potřeba více výrobců. Ale to, že se staré dobré "rozhlasové kazety" znovu objevily na pultech Media Markt a dalších prodejců by mohlo naznačovat, že návrat K7 je možný.

Tagy: hudba retro věda a technika inovace a technologie

Zdroje: ČTK,RTBF