Záběry z komety přinášejí nečekané odhalení

26. 1. 2015 – 20:00 | Vesmír | Lukáš Grygar | Diskuze:

Záběry z komety přinášejí nečekané odhalení
Jednotlivé oblasti komety byly přehledně rozparcelovány | zdroj: ESA

Přistání na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko bylo sice tvrdší, než bychom doufali, ale přesto úspěšné. Zpracovat získané vzorky a data nebylo záležitostí jednoho večera, ale první zásadnější výsledky už konečně začínají proudit směrem k veřejnosti.

Písečné duny a vlnky v nich nejsou na zemském povrchu ničím neobvyklým, ale na kometě? Jejich přítomnost na nově zveřejněných fotografiích vyvolává otázky. Zatímco u nás na Zemi se o podobné „čechrání“ stará vítr, na kometě, která nemá klasickou atmosféru, pochopitelně žádný vítr nevane!

ESA zdroj: ESA

Jenže tam nejspíš vanou jiné věci. S možným vysvětlením přichází Nicolas Thomas, profesor experimentální fyziky na univerzitě ve švýcarském Bernu. Ze zatím velmi hrubých propočtů by mohlo mít výše uvedené vlnky na svědomí působení plynů, tryskajících z komety během jejího tání.

Zrnka, ze kterých jsou kometární duny utvořeny, drží pohromadě nikoli gravitace, ale molekulární přitažlivost ve formě tzv. van der Waalsových sil. Díky tomu mohou vznikat naváté povrchové struktury, vzdáleně připomínající útvary v pozemské (ale třeba také marsovské) krajině.

ESA zdroj: ESA

Mise sondy Rosetta a přistávacího modulu Philae zdaleka nekončí a můžeme se jen těšit, co dalšího se ještě díky téhle robotické dvojce o kometě dozvíme.

Zdroje:

Nejnovější články