Život na Zemi v ohrožení: Černá díra uprostřed Mléčné dráhy by mohla explodovat

27. 3. 2025 – 17:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Život na Zemi v ohrožení: Černá díra uprostřed Mléčné dráhy by mohla explodovat
Ilustrace Sluneční soustavy znázorňující dráhy devíti planet obíhajících kolem Slunce. Za čtyřmi vnitřními planetami – Merkurem, Venuší, Zemí a Marsem – následuje široký pás obsahující tisíce planetek. Za nimi obíhá pět vnějších planet – Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. Naše galaxie (Mléčná dráha) se jeví jako široký světelný pás na pozadí. | zdroj: Profimedia

Všechno jednou skončí – život, Země, Slunce i Mléčná dráha. Její zánik očekávají astronomové za čtyři až pět miliard let, kdy se srazí se sousední Andromedou. Server Popular Science však upozornil na novou studii, podle které by se ještě dlouho předtím mohla začít ničit zevnitř.

Děsivý osud, který může Mléčnou dráhu potkat, pozoroval tým astronomů u jednu miliardu let vzdálené spirální galaxie 2MASX J23453268−0449256 s pomocí několika teleskopů, včetně nejvýkonnějšího Webbova dalekohledu. Supermasivní černá díra v jejím středu vypouští chaotické proudy energie dlouhé šest milionů světelných let.

Objev popsaný v časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society zpochybňuje naše představy o fungování galaxií. Podle nich by takové mohutné radioaktivní proudy s největší pravděpodobností narušily spirální strukturu galaxie. 2MASX J23453268−0449256 si ji však udržuje nedotčenou.

Jinými slovy, vědci si mysleli, že tyto výtrysky jsou charakteristické pro eliptické galaxie, nikoli spirální, jako je naše Mléčná dráha nebo právě 2MASX J23453268−0449256. A nechápou, jak je možné, že hostí obrovské množství hvězd, když zmíněné výtrysky brání v jejich vzniku. Galaxii totiž sice obklopuje plyn vyzařující rentgenové záření, potenciální základ pro vznik nových hvězd, energetické výtrysky však brání tomuto plynu v ochlazení a kondenzaci do nových hvězd.

Co by to udělalo s námi

„Tento objev je více než jen podivnost,“ řekl astronom Joydeep Bagchi z univerzity CHRIST v Bangalore. „Nutí nás přehodnotit, jak se galaxie vyvíjejí, jak rostou supermasivní černé díry a jak utvářejí své okolí,“ dodal Bagchi. „Pokud může spirální galaxie nejen přežít, ale dokonce prosperovat v tak extrémních podmínkách, co to znamená pro budoucnost galaxií, jako je naše vlastní Mléčná dráha?“ položil řečnickou otázku vědec.

Černá díra v jejím středu Sagittarius A* je klidná, ale pokud by dostala „potravu“ v podobě hvězdy, mračna plynu nebo trpasličí galaxie, explodovala by a vyšlehla ze svého středu výtrysky energie s ohromným destrukčním potenciálem. Astronomové tomu říkají události slapového rozrušení (Tidal Disruption Even, TDE).

Pokud by kosmické paprsky z černé díry mířily přímo na Sluneční soustavu, mohly by strhnout planetám atmosféru a způsobit gigantické mutace nebo hromadné vymírání života na Zemi. Samotná Mléčná dráha by měla tuto událost přežít. Vědci dokonce věří, že už k ní v minulosti dojít muselo. Život, to už je ale jiná kapitola. 

Zdroje:
Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Popular Science

Nejnovější články