Změnil covid teplotu na Měsíci? Konečně známe odpověď

18. 2. 2025 – 13:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Změnil covid teplotu na Měsíci? Konečně známe odpověď
Kompozitní snímek modré, vodou zalité Země z povrchu vyprahlého Měsíce. Nový objev upozorňuje, že naše přírodní družice má zajímavý rezervoár vody, o kterém jsme dosud nevěděli. | zdroj: Profimedia/NASA

Vědci tvrdí, že civilizační útlum během pandemie ochladil povrch Měsíce. 

Dvojici indických vědců dostalo v roce 2024 do titulků kontroverzní tvrzení, že pandemie nemoci covid-19 snížila teploty na Měsíci. Nová studie amerických a jamajských vědců tento jev zpětně potvrdila, má to ale zásadní háček.

Brzy to bude pět let od prvních infikovaných covidem-19. Po celém světě se zaváděly lockdowny, což mělo dopad na fungování jednotlivců i civilizace. Lidé se nemohli stýkat. To se podepsalo na veřejném duševním zdraví. Útlum průmyslové aktivity zase snížil emise oxidu uhličitého (CO2) a dočasně ulevil klimatu.

Loňská studie, která způsobila globální rozruch, tvrdila, že lockdowny a civilizační útlum způsobily, že od dubna do května 2020 klesly na Měsíci noční teploty. To nedalo spát vědcům z americké Missouri S&T a jamajské Univerzity Západní Indie, kteří se rozhodli podrobněji prozkoumat data použitá při první studii.

Výsledky zveřejněné v časopisu Monthly Notices of Royal Astronomical Society ji zpochybňují. Teploty na povrchu naší přirozené družice sice poklesly, vůbec to však nesouviselo s tím, co se dělo na Zemi.

Je to přitažené za vlasy

Vědci zjistili, že k náhlým poklesům teplot tam došlo už dříve, třeba v roce 2018. Ochlazení zaznamenané první studií v dubnu až květnu 2020 začalo už v roce 2019, takže nemohlo souviset s pandemickými restrikcemi.

Autoři první studie pracovali podle serveru India Today s daty z přístroje Diviner Lunar Radiometer Experiment, infračerveného radiometru na palubě sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), jež obíhá Měsíc od roku 2009.

„Nepopíráme, že v různých obdobích během zkoumaného časového rámce teploty skutečně klesaly,“ uvedl dr. William Schonberg z Missouri S&T, jeden z autorů studie. „Vypadá to však, že je poněkud přitažené za vlasy tvrdit s jistotou, že primární příčinou byla lidská činnost,“ dodal odborník.

„Pozorovaný pokles teplot začal už v roce 2019, tedy poměrně dlouho před covidem, který způsobil globální uzamčení, a který měl vést k navrhovanému antropogennímu efektu,“ uzavřeli autoři tohle téma. Dodali, že malá šance vlivu tepla a záření ze Země na teploty Měsíce existuje.

Ten by však byl natolik zanedbatelný, že by si ho vědci ani nevšimli.

Zdroje:
India Today, Monthly Notic Royal Astronomical Society

Nejnovější články