Animace ukazuje brutální srážku Země s cizí planetou
25. 7. 2020 – 9:56 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:
Série unikátních animací, vytvořená pomocí superpočítače, ukazuje, co by se stalo při srážce Země s jinou planetou.
Výzkum astrofyziků z Durhamské univerzity v Anglii může objasnit, jak se planety vyvíjely v počátcích sluneční soustavy. Tehdy jejich dráhy nebyly tak ustálené jako v současnosti.
Mnohé planety, včetně Země, se proto srážely.
Pokaždé jiná kolize
Vědci z Durhamské univerzity pomocí 3D superpočítače COSMA zkoumali v uplynulých měsících zejména vliv srážky na atmosféru planety. Simulovali stovky různých typů kolizí lišících se rychlostí a úhlem dopadu.
Jeden z výzkumníků, Steve Spaleta, se svými spolupracovníky vybral ty nejzajímavější, doprovodil je epickou hudbou a vyvěsil na YouTube.
zdroj: YouTube
"Víme, že planetární srážky mohou mít dramatický dopad na atmosféru, ale toto je poprvé, kdy jsme byli schopni v tak široké škále, a tak podrobně je studovat," napsal ke studii jeden z výzkumníků, Jacob Kegerreis v Astrofyzikálním magazínu.
Měsíc zrozený z havárie
Jednu z planetárních "havárií" popisuje teorie Velkého impaktu (The Giant Impact Formation, nebo Big Splash). Mladá Země se při ní před 4,510 až 4,425 miliardami let střetla s protoplanetou Theiou o velikosti Marsu. Z materiálu vyvrženého na oběžnou dráhu pak vznikl Měsíc.
Nové simulace mohou astrofyzikům pomoci vyhodnotit hypotézy o takových srážkách v rané fázi sluneční soustavy.
Vyplývá z nich, že přímý zásah velkého tělesa vede k úplnému zničení atmosféry a části pláště. Z toho se dá usuzovat, že Země tento typ srážky s Theiou neměla, protože ztratila "pouze" deset až padesát procent své atmosféry.
"Navzdory pozoruhodně rozdílným důsledkům, které jsou způsobeny z různými úhly dopadu a rychlostí těles, jsme nalezli jednoduchý způsob, jak předpovědět, o kolik atmosféry se srážkou může planeta přijít," píše ve zprávě k výzkumu astrofyzik Kegerreis.
Studie je podrobně popsána v Astrofyzikálním žurnálu.