Až všechny zvuky utichnou. Oceány se stávají tichým a smutným hřbitovem

4. 8. 2025 – 12:01 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Až všechny zvuky utichnou. Oceány se stávají tichým a smutným hřbitovem
Stanou se oceány tichým hřbitovem? | zdroj: Unsplash

Zůstane jediným zvukem v oceánech řev motorů lodí? Podle vědců z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) život pod hladinou kvůli klimatickým změnám utichá. Když oceán zasáhne vedro, písně plejtváků se stávají vzácnějšími a tiššími. Jejich vokalizace klesla během šesti let o 40 procent.

K těmto výsledkům přišli vědci tak, že ponořili pod hladinu oceánu u břehů Kalifornie pokročilé hydrofony nastavené způsobem, aby zaznamenaly jen určité zvuky – písně kytovců. Jejich výzkum začal v roce 2015, když zrovna udeřila na oblast silná vlna mořského vedra. Výsledky nebyly vůbec jednoznačné.

Keporkaci zpívali své písně pořád stejně. Ztišil se však zpěv plejtváků obrovských a byl během vln veder méně častý než v předchozích letech.

Podle vědců to souvisí s úbytkem potravy uprostřed oteplování. Keporkaci mají různorodější stravu, a tak u nich nenastaly žádné změny. Zato plejtváci obrovští jsou závislí na krilu, k jehož úbytku došlo právě kvůli vedrům.

Masová otrava

S tímto úbytkem souvisí i přemnožení mořského květu v důsledku horka, který začal do vody uvolňovat toxiny škodlivé pro mnoho živočichů.

Jak plejtvákům mizela potrava, jejich písně utichaly.

„Způsobilo to nejrozsáhlejší otravu mořských savců, jaká kdy byla zdokumentována. Pro velryby to byly opravdu těžké časy,“ řekl spoluautor studie John Ryan. „Je to jako snažit se zpívat, když umíráte hlady,“ vysvětlil. „Veškerý čas trávily jen hledáním potravy.“

Rostoucí teploty podle něj způsobily téměř úplnou ztrátu potravy pro modré velryby. Méně potravy znamená méně úsilí na reprodukci, varovala ekoložka Dawn Barlowová z Oregonské státní univerzity.

Zdroje:
Futurism, PLOS One

Nejnovější články