Běh posiluje mozek. Stačí 10 minut a budete lépe chápat

14. 12. 2021 – 23:03 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Běh posiluje mozek. Stačí 10 minut a budete lépe chápat
zdroj: Profimedia

Běh zlepšuje nejen fyzickou kondici. Neurovědci zjistili, že dokáže také významně posílit mozek.

Pouhých 10 minut středně intenzivního běhu zlepší vaši náladu a posílí kognitivní funkce vašeho mozku – to znamená, že budete schopni lépe vstřebávat poznatky a snáz chápat.

Zjistili to v nové studii, jejíž výsledky jsou publikovány v odborném časopise Nature, japonští neurovědci z prestižní univerzity Cukuba.

Vědátoři z ostrovní země dospěli k takovému poznatku 160 let poté, co Miroslav Tyrš, český vlastenec a jeden ze zakladatelů Sokola, začal hlásat „ve zdravém těle zdravý duch“  aniž by to měl vědecky podloženo.

Mozkové buňky při běhu ožijí

Výzkumníci se zaměřili zejména na čelový frontální lalok, nazývaný prefrontální kortex. Tato oblast je spojená s uvažováním i rozhodováním, ovlivňuje naši náladu a je zodpovědná i za motorické funkce.

Neurovědci studovali 26 lidí. Po 10 minutách běhu jim měřili reakční časy pomocí Stroopova testu barevných slov.

Při něm vědci klamou člověka dotazy na pravou barvu jednotlivých slov v textu, která ale popisují barvu jinou. Takže například slovo „červená“ je vybarveno modrou barvou. Čím rychleji a správněji lidé reagují, tím lepší je stav jejich mozku.

Vyšlo najevo, že po desetiminutovém běhu účastníci studie reagovali na kognitivní test rychleji a správněji. Kromě toho byli v lepší náladě. Byl to zjevně důsledek vyššího průtoku krve prefrontální kůrou po běhu.

„Vzhledem k tomu, kolik energie mozek při běhu vydá pro koordinaci rovnováhy a pohybu, je logické, že nastane aktivace neuronů (nervových buněk schopných přijmout, vést, zpracovat a odpovědět na speciální signály) v prefrontální kůře. Z tohoto nárůstu pak těží další funkce v této oblasti,“ cituje časopis Science Alert vedoucího studie Hideaki Soyu.

Medicína může být dostupná v teniskách

Běh přitom může působit jako užitečnější forma cvičení než například jízda na kole nebo aerobik. Lidé se vyvinuli jako běžci. Jiné formy cvičení jsou evolučně mnohem mladší, budou tedy mít nižší účinek.

Běh po dobu 10 minut je pro většinu lidí nejdosažitelnější formou sportu. Není k němu třeba speciální vybavení. Pouze lidé s hendikepem dolních končetin na něj nedosáhnou.

Autoři zdůrazňují, že pokud se začnou psychologové na běh dívat jako na formu medikace, která zlepšuje chod mozku i srdce, mohou řadě pacientů „naordinovat“ desetiminutový běh denně.

Je ale otázkou, zda u pacientů, kteří dosud ignorovali přínosy cvičení pro srdce, plíce, imunitu či oběhový systém, bude apel na „mozek“ tím, co zabere.

Zdroje:
Nature, Science Alert

Nejnovější články