Bude letadla z nebe sestřelovat vesmírné smetí? Riziko nevyhnutelně roste

10. 2. 2025 – 15:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Bude letadla z nebe sestřelovat vesmírné smetí? Riziko nevyhnutelně roste
Oběžná dráha Země se mění ve smetiště. | zdroj: Profimedia

Nebe přestává být bezpečné. Kvůli tomu, co je nad ním. 

Letecká doprava je stále hustší a letů do vesmíru přibývá. Nad hlavami přitom máme rozšiřující se kosmickou skládku. Co z toho vyplývá? Komerční letadla se mohou ocitnout pod palbou vesmírného smetí či raket při nekontrolovaném návratu na Zemi. Následky této zatím jen hrozby mohou být fatální, ale řešení jednoduché.

Ještě se nestalo, že by kosmický odpad zasáhl komerční letadlo. Pokud by k tomu ale došlo, následky by byly zničující – a podle nové studie, na níž upozornil server ScienceAlert, tohle riziko stále stoupá s houstnoucí leteckou dopravou, přibývajícími lety do vesmíru a souvisejícím umisťováním satelitů na oběžnou dráhu.

Vědci z kanadské Univerzity Nová Kolumbie analyzovali globální data z letecké dopravy a na jejich základě modelovali rozložení letadel na obloze. Model pak porovnali s nekontrolovanými návraty raket a dopady kosmického smetí. Výsledky zveřejnili v odborném časopisu Scientific Reports.

Lety do vesmíru jsou dnes téměř na denním pořádku. Často se používají znovupoužitelné rakety v čele s Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. Stále se však částečně spoléháme na rakety na jedno použití. Vynesou náklad do vesmíru a následně nekontrolovaně letí atmosférou a dopadají většinou do oceánu.

Zapomínat nesmíme na testovací starty. Často selhávají a trosky nebezpečně padají oblohou. V polovině minulého měsíce narušily leteckou dopravu nad Mexickým zálivem (dnes už Americkým zálivem) úlomky rakety Starship.

Nebezpečné mohou být i satelity, ne vždy totiž při nekontrolovaném průletu atmosférou rychle shoří. Stávají se nebezpečnými projektily.

Těžké dilema  

Podle studie mají regiony s vyšší hustotou velkých letišť šanci 0,8 procenta za rok, že budou postiženy nekontrolovaným návratem vesmírného odpadu. „Tato míra stoupá na 26 procent pro větší, ale stále rušné oblasti vzdušného prostoru, jako jsou oblasti na severovýchodě Spojených států, severní Evropě nebo v okolí velkých měst v asijsko-pacifické oblasti,“ napsali autoři ve studii.

Americká neziskové organizace The Aerospace Corporation v roce 2021 vyhodnotila riziko smrtelného středu letadla a kosmického smetí na 1:100 000.

Riziko kolize letadla s vesmírným odpadem sice zůstává velmi nízké, vzhledem k houstnoucí letecké dopravě a nárůstu letů do vesmíru, které vynášejí na přeplněnou oběžnou dráhu další satelity, čímž se zvyšuje nebezpečí jejich kolizí a vzniku dalších trosek, však stále roste. Pokud by k něčemu takému došlo, šlo by o fatální katastrofu.

Velké komerční letadlo by mohl sundat z oblohy i malý, rychle letící úlomek. Stačil by gramový objekt mířící na přední okno stroje nebo motory.

Jak kosmických letů, testů raket a satelitů na oběžné dráze přibývá, rostou s tím i šance na uzavírání vzdušného prostoru a zpoždění nebo zrušení letů. „Tato situace staví úřady před dilema – uzavřít vzdušný prostor, nebo ne – s bezpečnostními a ekonomickými důsledky v obou směrech,“ napsali odborníci.

Samozřejmě máme technologii pro sledování nekontrolovaných návratů raket či vesmírných trosek, nejsou však ani zdaleka přesné. To znamená, že preventivně musí být uzavírány velké oblasti vzdušného prostoru, často zbytečně větší, než kolik by byla potřeba.

Řešením je investování do opakovaně použitelných raket, které tvoří zatím méně než 35 procent všech startů do vesmíru. Ne vše už ale ovlivníme. Na oběžné dráze se nachází 2 300 raketových částí, které postupně snižují svou výšku a očekává se, že při vstupu do atmosféry kompletně neshoří.

Na hlavu nám tak padá vesmírné smetí a není jasné, kam dopadne. Přestože naši planetu ze 70 procent tvoří oceány, čas od času skončí v obydlených oblastech, kde vypouští nebezpečné chemikálie.

Zdroje:
ScienceAlert, Scientific Reports

Nejnovější články