Muskova kosmická loď Starship se po startu rozpadla na stovky úlomků
17. 1. 2025 – 14:07 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Na obloze se alespoň postarala o fascinující světelnou podívanou.
Kosmická loď Starship společnosti SpaceX sice úspěšně vzlétla z rampy v Texasu, po několika minutách ve vesmíru se však rozpadla a její úlomky – kromě zábavy pro diváky – narušily leteckou dopravu. Ve čtvrtek přitom oslavila úspěch konkurenční vesmírná firma Blue Origin, jejíž raketa New Glenn dosáhla oběžné dráhy.
Starship vzlétla z Texasu a do několika minut dosáhla vesmíru. Krátce nato se však rozpadla. Jediným úspěchem pro SpaceX byl návrat nosné rakety Super Heavy na odpalovací rampu v texaském areálu Boca Chica u mexických hranic, odkud raketový systém vzlétl. To se při předchozím startu nepodařilo.
„Ztratili jsme veškerou komunikaci s lodí – to nám v podstatě říká, že proběhla na horním stupni raketového systému anomálie,“ řekl manažer komunikace SpaceX Dan Huot. O několik minut později už informoval, že loď byla ztracena.
Kosmická loď provedla start bez posádky, nesla na palubě jen makety satelitů. V budoucnu však podle SpaceX bude moci přepravovat až stovku pasažérů nebo obrovské množství nákladu a vybavení.
Raketová souprava měla obletět Zemi a vrátit se do atmosféry. Pozemní tým SpaceX s ní ztratil kontakt po osmi minutách.
Musk se baví i tak
Trosky systému alespoň vytvořily epickou show pro diváky. Agentura Reuters zveřejnila video s oranžovými světelnými koulemi táhnoucími se oblohou nad hlavním haitským městem Port-au-Prince. Zveřejnila i video z karibských ostrovů Turks a Caicos. „Úspěch je nejistý, ale zábava je zaručena!“ reagoval Elon Musk, šéf SpaceX.
Federální letecký úřad (FFA) přiměly trosky z bezpečnostních důvodů odklonit leteckou dopravu nad Mexickým zálivem. Očekává se, že zahájí vyšetřování nehody a přezkoumá, zda některý z úlomků nedopadl do obydlených oblastí.
Selhání sedmého testu je pro SpaceX problém. Má za sebou totiž zatím jediný úspěch – dokončení naplánovaného letu kosmickou lodí a přistání nosné rakety na odpalovací rampě v říjnu 2024.
Muskovo počínání sleduje i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis v roce 2027. SpaceX chce navíc prostřednictvím Starship rozšiřovat svou satelitní síť Starlink.
Naopak úspěch ve čtvrtek oslavila konkurenční společnost Blue Origin, když její 93metrová raketa New Glenn odstartovala z Floridy. Vesmírná firma Jeffa Bezose historicky poprvé dosáhla oběžné dráhy.
SpaceX se ovšem nevzdává. Podle televize CNN se společnost nechala slyšet, že plánuje osmý start.