Budeme léčit Alzheimerovu chorobu, rozhodla EK
16. 4. 2025 – 12:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Evropská komise (EK) v reakci na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě. Lék sice je revoluční a znamená určitý pokrok v boji proti této formě demence, použitelný bude ale jen pro velmi úzkou skupinu pacientů. Uzdravit je přitom nedokáže.
Ve Spojených státech, Velké Británii a Japonsku už léčí Alzheimerovu chorobu přípravkem zvaným Leqembi. Právě jeho použití při léčbě této nemoci v úterý schválila EK, akorát pod názvem Lecanemab.
Je to vůbec poprvé, co EK schválila přípravek pro léčbu Alzheimerovy choroby poté, co dospěla k závěru, že jeho pozitivní účinky zastiňují rizika.
Učinila tak na doporučení EMA, která zveřejnila výsledky měření jeho účinnosti posouzením změn kognitivních a funkcionálních příznaků během osmnácti měsíců. Tyto změny byly hodnoceny skórem od nuly do osmnácti.
U pacientů užívajících během tohoto období Lecanemab se hodnota na škále hodnocení demence zvýšila v průměru o 1,22, zatímco u ostatních to bylo 1,75.
Revoluční, ale ne zázračný
Terapie bohužel nemoc vyléčit neumí. Dokáže jen zpomalit její postup, a to pouze v raném stádiu, když ještě nedošlo k trvalému poškození mozku.
Lecanemab však stále je revoluční, protože se jako první nezaměřuje na léčbu příznaků Alzheimerovy choroby, ale příčinné procesy. Brání v ukládání do mezibuněčného prostoru bílkovinám zvaným amyloidy. Právě ty způsobují odumírání mozkových buněk a zmenšování mozku. Odbourávání jejich usazování může zpomalit průběh nemoci v raném stádiu.
Přípravek bude k dispozici jen pacientům s jednou nebo žádnou kopií genu ApoE4 pro apolipoprotein E, který se vyskytuje v mozkové tkáni. U těchto lidí se snižují rizika závažných vedlejších účinků, jako jsou otoky a krvácení do mozku oproti těm se dvěma kopiemi.
Lék tak bude do několika měsíců k dispozici jen pacientům s lehkým omezením kognitivních funkcí (zhoršená paměť a myšlení) anebo Alzheimerovy choroby v raném stádiu, a to jen těm se specifickou genovou variantou.