Černá díra v Pacifiku mate internet, odborníci mají vysvětlení

21. 2. 2025 – 13:12 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Černá díra v Pacifiku mate internet, odborníci mají vysvětlení
Údajná černá díra v Tichém oceánu | zdroj: Mapy Google

Vypadá jako černá skvrna v oceánu. 

Snímek tajemné černé díry ve tvaru trojúhelníku v Tichém oceánu z Map Google opět vzbudil zájem internetové veřejnosti. Pochází z roku 2021, kdy poprvé vyvolal na sítích rozruch a vedl k jedné neuvěřitelnější teorii než druhé. Zájem o úkaz neopadl ani poté, co odborníci vysvětlili jeho nepříliš vzrušující povahu.

Jako by se uprostřed Tichého oceánu rozevřela černá propast ve tvaru trojúhelníku, připravená spolknout všechno světlo i proplouvající lodě.

Sociální sítě, včetně Redittu, který je na to jako dělaný, zaplavily konspirační teorie a vysvětlení jako vystřižená z mysteriózních nebo špionážních filmů.

Jak připomněl server Live Science, poprvé se snímek objevil na internetu v roce 2021 a vzbudil velkou pozornost. Někteří uživatelé na Redittu tvrdili, že jde o anomálii, jiní zase konspirovali, že někdo začernil ostrov, protože se na něm ukrývá tajná vojenská základna. Jiní lidé se zase domnívali, že může jít o sopečnou oblast. Už před čtyřmi lety přitom vědci podle BBC úkaz vysvětlili racionálně.

Jedná se o jeden z třiatřiceti ostrovů pacifického státu Kiribati. Jmenuje se Vostok a jde o korálový atol o rozloze 0,25 čtverečního kilometru. Leží zhruba 6 000 kilometrů od australského pobřeží.

Co iluzi způsobuje

Tohle vysvětlení možná není pro mnohé tak přitažlivé jako černá díra či tajná vojenská základna, jejíž existenci se někdo snaží ututlat. I Vostok však má čím upoutat.

Ostrov na snímku skutečně vypadá jako neprostupně černá díra ohraničená modrým oceánem. Ve vnitrozemí se totiž rozkládá les. A nejen tak ledajaký. Tmavě zelené stromy rodu Pisonia rostou v tak těsné blízkosti, že vypadají z ptačí perspektivy satelitů mnohem tmavší. Lidé pak na snímcích uvidí černou kaňku.

Tyto stromy jsou natolik semknuté, že mezi sebe nepropustí žádné světlo. Brání tak v zakořenění a růstu jakékoli jiné rostlině.

Lepkavé lusky v korunách slouží celým koloniím mořských ptáků pro tvorbu hnízd, současně jim však mohou přivodit smrt. Pod korunami stromů se často hromadí kosti, jak ptáci v luscích uváznou a umírají.

Ostrov Vostok objevili ruští průzkumníci v roce 1820. Nikdy se tam nenašly známky lidské přítomnosti.

Zdroje:
Livescience, BBC

Nejnovější články