Člověk přijde kvůli AI o všechno, stane se zastaralým a zbytečným

12. 5. 2025 – 14:09 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:

Člověk přijde kvůli AI o všechno, stane se zastaralým a zbytečným
Člověk a umělá inteligence. | zdroj: Profimedia

Většina expertů na umělou inteligenci (AI) zkoumá hlavně možnost vzpoury vědomých robotů proti člověku. David Duvenaud, docent informatiky na Torontské univerzitě, ale upozornil na mnohem realističtější nebezpečí. Člověk ztratí kontrolu nad civilizací, neboť se stane zastaralým a nepotřebným. A už s tím nic nezmůže.

Vývojáři totiž dělají všechno pro to, aby byla AI ve všech směrech lepší než člověk. Počítač zastoupí řadové zaměstnance, manažery, ředitele, rodinné příslušníky, partnery, manžele, přátele i pečovatele nebo umělce.

Jaká úloha zůstane člověku? Podle Duvenauda… žádná. Lidé budou přicházet o práci a najít si novou bude stále těžší. Člověku zůstane privilegium řídit projekt jako celek, komunikovat však bude s chatboty napodobujícími lidské chování. Ti sice zefektivní podnikání a chod firem, miliony ale skončí bez práce.

Společnosti se tomu podle odborníka nevyhnout. Pokud se nepřizpůsobí, konkurence je předběhne v růstu.

Nakonec opadne zájem o služby poskytované například terapeuty nebo právníky. Stroj, přestože necítí emoce, nemá empatii, pouze napodobuje, bude nakonec levnější a lepší. Prestižní vzdělání, jako je právo, medicína nebo finanční plánování, přestane být atraktivní a vlastně i potřebné.

Konec mezilidských vztahů?

Lidé už teď navazují nebezpečné vztahy s chatboty. Tento trend bude pokračovat a zhoršovat se, míní Duvenaud. Vztahy s aplikacemi AI (neživými věcmi necítícími emoce) budou na denním pořádku. Každý se bude třeba vedle rodičů bavit i s virtuálním „kamarádem“.

To bude mít podle odborníků fatální dopady na mezilidské vztahy. Nejen že budou lidé klást na druhé nerealistická očekávání, vztahů mezi nimi může být stále méně. Vztah s aplikací nebo robotem totiž budou lidé považovat za snazší. Žádné zbytečné konflikty a hodně pochopení, férový byznys. Jenomže, AI necítí, spory jsou lidské. Jsou důsledkem emocí a vlastních postojů – osobnosti. Tu počítač nemá. Alespoň ne skutečnou.

Nebezpečí spočívá v tom, že AI bude stále lépe napodobovat nás a bude lepší a lepší ve vykonávaných činnostech. Již probíhající změny přitom Duvenaud popisuje jako plíživé a nezastavitelné. AI bude tak dobrá, že bude těžké vyvrátit její prospěšnost a dosáhnout nějakých změn.

Duvenaud varuje, že je nutná okamžitá regulace vývoje AI, abychom jí zabránili ovládnout základní zdroje a získat moc. K tomu zatím prostředky nemáme.

Zdroje:

Nejnovější články