Co se to děje se světovými oceány? Vědci bijí na poplach
6. 5. 2025 – 16:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Vědce z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zděsil pohled na satelitní data z roku 2024. Globální hladina oceánů vzrostla o nečekaných 6,35 milimetru, což je nečekaně hodně. Původně totiž očekávali nárůst zhruba o čtyři milimetry.
Tyto výsledky spustily v NASA poplach a vedly k další analýze, která je potvrdila. Globální hladina oceánů rostla rekordně kvůli oteplování vody a tání ledovců.
Vědci si všimli znepokojivého trendu – tepelná roztažnost, tedy rozpínání vody do stran v důsledku oteplování vedoucí ke zvyšování hladiny – se stává mnohem významnějším faktorem v jejím růstu.
Tepelná roztažnost hrála samozřejmě roli už předtím, ale zhruba rovnocennou s táním ledovců a ledových štítů. Nová data však ukázala, že představuje dvě třetiny pozorovaného vzestupu a stává se stále dominantnějším trendem.
Je to opravdu nebezpečné
Josh Willis z Jet Propulsion Laboratory (JPL) při NASA uvedl, že ačkoli se očekávají roční výkyvy, trend stoupající hladiny je jasný. Nejen že to ohrožuje zranitelné chudé ostrovní státy, které mohou časem pod hladinou zmizet, pobřežní oblasti se musí připravit na ničivější záplavy.
Rostoucí hladiny totiž ještě zintenzivní mořské vlny během hurikánů a tropických bouří, přičemž dosáhnou dál do vnitrozemí. Ohrozí tak mnohem více lidí.
Vědci napsali, že jedinou obranou je šíření povědomí o tomto problému a snižování globálního oteplování. Rovněž je potřeba uzpůsobit pobřežní infrastrukturu nečekaným a silným vlnám při silných bouřích.