Další test 'létajícího talíře' NASA, další selhání: padák opět nevydržel

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Zatímco filmové fanoušky nadchla ukázka z chystaného filmu Marťan, od skutečné pilotované mise k Marsu nás dělí desítky let. Zatím jsme totiž ve fázi, kdy hledáme cestu, jak nad rudou planetou vůbec zabrzdit.

Stane se po aktuálním selhání tryskový airbag slepou uličkou vývoje?

Stane se po aktuálním selhání tryskový airbag slepou uličkou vývoje?,zdroj: NASA

Jak s oblibou říká Bill Nye, šéf planetární společnosti: „Vesmír je náročný!“

A platí to i v případě planety, ke které jinak desítky let vysíláme sondy. Čím větší totiž jsou, tím obtížněji se s nimi přistává: marsovská atmosféra je mnohem řidší než ta pozemská a nelze ji tedy využít k efektivnímu zpomalení přilétávajícího stroje.

V případě sondy Curiosity, jejíž rozměry se vyrovnaly menšíu SUV, už nevystačily padáky a airbagy, tlumící dopad, a přišel na řadu důmyslný systém tryskové plošiny, spouštějící sondu na zem speciálním jeřábem.

Pro budoucí sondy a také moduly, doprovázející živou posádku, ale potřebujeme jít ještě dál. Řešení už má své jméno a prototyp – LDSD. Ale ani na druhý pokus se tomuto „létajícímu talíři“ nepovedlo úspěšně rozvinout padák. Ten tvoří jednu ze dvou klíčových součástí brzdného manévru a ze srovnávacího obrázku je dobře vidět, že nejde o žádné ořezávátko.

NASA

LDSD má bezmála dvojnásobnou plochu padáku, pod kterým na Mars dosedla sonda Viking,zdroj:NASA

Jenže jak se během pondělní zkoušky ukázalo, ani úprava tvaru a výztuž kritických úseků nepomohla. Padák byl chvíli po rozvinutí rozcupován na kusy.

Zatímco napoprvé se od padáku nečekaly žádné větší výkony, tentokrát už byl hlavním bodem zkoušky, odehrávající se v nadzvukových rychlostech mezi Mach 2 až 4. Příčiny jeho selhání budou vyhodnoceny z dat, uložených v černé skříňce na palubě LDSD.

Další test je naplánován na příští rok, ale v NASA mezitím sílí názor, že namísto padáků bude potřeba přenést tíhu budoucího nákladu na staré dobré, ale také těžké a na zásobách paliva závislé trysky.

Tagy: curiosity Mars technika padák kolonizace vesmíru přistání na Marsu

Zdroje: NASA