Hrochům hrozí vyhubení. Jejich zuby slouží jako náhražky slonoviny

- Příroda autor: red

Pytláci v Africe mají po slonech nový cíl, který může přivést na pokraj vyhubení další africké zvíře. Loví ve velkém hrochy, jejichž zuby slouží jako náhražka za slonovinu. Obchod s nimi sice není nelegální, ale podle akademiků z katedry biologie Hongkongské univerzity do Asie putuje výrazně víc hroších zubů, než ukazují oficiální údaje o lovu.

Hroší zuby sice nejsou tak cenné jako slonovina, ale i kvůli jejich oblibě v Asii může dojít k vyhubení hrochů. Ilustrační snímek

Hroší zuby sice nejsou tak cenné jako slonovina, ale i kvůli jejich oblibě v Asii může dojít k vyhubení hrochů. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Hroší zuby jsou v Hongkongu značně ceněné. Tato enkláva pod čínskou správou nakupuje 90 procent hroších zubů vyvážených z Afriky, protože jsou trvanlivé, levnější než slonovina a snadno se z nich vyřezávají dekorativní předměty a další tretky, poznamenává zpravodajský server The Times.

Hroši jsou na seznamu ohrožených druhů. V subsaharské Africe jich žije odhadem 113 až 150 tisíc. V Kongu už byla kdysi početná hroší populace vyhubena kvůli poptávce po jejich zubech a mase. A pod značným tlakem jsou také populace hrochů v Tanzanii a Ugandě, odkud pocházejí tři čtvrtiny vyvážených hroších produktů.

Nové "bílé zlato"

Poptávka po hroších zubech prudce stoupla, když byl v roce 1989 vyhlášen zákaz mezinárodního obchodu se slonovinou. Úměrně tomu, jak sílí snahy na ochranu slonů před pytláctvím a zostřují se opatření proti obchodu se slonovinou, se mnozí obávají, že se méně chránění hroši stanou novou obětí neustálé poprávky po africkém "bílém zlatě".

Hroši patří mezi nejnebezpečnější zvířata v Africe, kde ročně zabijí zhruba 3000 lidí. Jsou krajně agresivní a teritoriální, mají ostré zuby a průměrně váží 1,4 tuny. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí a sílící konkurenci v boji o skrovné zdroje se hroši čím dál tím častěji dostávají do kontaktu s lidmi.

Rozdíl téměř tří tisíc zabitých hrochů

Vědci, kteří svá zjištění zveřejnili v časopise African Journal of Ecology, přišli na to, že deklarované množství hroších zubů dovezených do Hongkongu se "podstatně liší" od množství uvedeného v oficiálním vývozu z Tanzanie a Ugandy.

Zjištěný rozdíl činil zhruba 14 tun, což odpovídá asi 2700 zabitým hrochům, tedy dvěma procentům světové populace. Autoři studie Alexandra Anderssonová a Luke Gibson vyzvali Hongkong, aby pečlivěji kontroloval dovozní povolení.

"Tento obrovský rozdíl v obchodních údajích podkopává opatření zavedená na regulaci obchodu s hrošími zuby a ohrožuje přežití hroší populace v Africe," uvedli autoři.

Tagy: Afrika zahraničí divoká zvířata zvířata a příroda Pytláctví

Zdroje: ČTK,The Times