Kamera zachytila stvoření, které šokovalo biology

17. 9. 2014 – 19:45 | Příroda | Lukáš Grygar | Diskuze:

Kamera zachytila stvoření, které šokovalo biology
Zatím nepojmenovaný druh trubýše | zdroj: YouTube

Tohle by v Kufru zabodovalo. Prachovka? Pružina zamotaná do zbytků koberce? Hadr s mečem? Mimozemský wi-fi router? Co se posádce Nautila zdálo nejdřív jako kus odpadu, byl ve skutečnosti dosud neobjevný živočich.

Nebo lépe řečeno: živočichové. Průzkumná loď Nautilus naráží v rámci svého bádání na celou řadu pozoruhodných obyvatel podmořského světa, ale naším favoritem je doposud neznámý druh trubýše, objevený pomocí kamery na dálkově ovládané ponorce Hercules.

Trubýšovití jsou ve skutečnosti kolonie menších organismů, z nichž některé se starají například o potravu, jiné o pohyb a pospolu tvoří jednoho celistvého živočicha. Největší exempláře patří zároveň mezi největší obyvatele naší planety vůbec – dorůstají délky až 50 metrů!

zdroj: YouTube

Kousek na videu patří sice mezi ty výrazně skromnější, ale vše dohání opulentními šatičkami, které za sebou vláčí. Nabroušeně se tvářící přední část nicméně napovídá, že trubýšovití si moc nepotrpí na nějaké mazlení. Řada z nich, např. měchýřovka portugalská, umí šeredně popálit...

Zdroje:

Nejnovější články