Kde se stala chyba? Ruská raketa se nevejde na kosmodrom

- Vesmír autor: roj

Ruské úřady musí řešit nečekané komplikace ve svém vesmírném programu. Nosná raketa Sojus se "tak trochu" nevejde do nového kosmodromu Vostočnyj, odkud má v prosinci vystartovat. Drobný problém prý půjde vyřešit náhradním způsobem, nikdo ale zatím neprozradil, jakým.

Kosmodrom Vostočnyj ještě není zcela hotový, ale už teď je jasné, že se do něj raketa prostě nevejde...

Kosmodrom Vostočnyj ještě není zcela hotový, ale už teď je jasné, že se do něj raketa prostě nevejde...,zdroj: Profimedia.cz

"Zařízení, kde se měly očistit a ohřát jednotlivé bloky (rakety), se projektovalo pro jinou variantu a neodpovídá rozměrům rakety dopravené na kosmodrom," uvedla agentura TASS s odvoláním na zdroj z kosmického průmyslu. Do  montážní linky se raketa prostě nevejde.

Problém údajně ale půjde vyřešit "náhradním způsobem". Navíc raketu se na kosmodrom podařilo dopravit dříve, než se čekalo, už 24. září.

Raketu Sojuz-2.1a vypravili z výrobního závodu v povolžské Samaře po železnici 6. září.

Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starosti stavbu nového kosmodromu provázenou skandály okolo defraudací, skluzů, stávek a nevyplácení výplat stavbařům, přitom dal najevo, že všechny průšvihy musí skončit. "Začalo odpočítávání," prohlásil.

Stavební práce na kosmodromu mají být hotovy do 30. listopadu, první raketa má odtud odstartovat v prosinci.

Nový kosmodrom nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě u čínských hranic Rusové budují od roku 2010.

Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu a který si Moskva pronajímá. Na nový projekt Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů.

Tagy: Rusko zahraničí cesta do vesmíru vesmírná loď Sojuz Vesmír

Zdroje: ČTK