Kolika metrů dorůstá největší ryba planety? Vědcům vyrazila dech

15. 4. 2025 – 17:30 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Kolika metrů dorůstá největší ryba planety? Vědcům vyrazila dech
Žralok obrovský vypadá děsivě. Není však lidožrout, živí se planktonem | zdroj: Profimedia

Vědci spatřili v Tichém oceánu vůbec největšího žraloka velrybího (nebo také obrovského). Na délku měří téměř dvacet metrů. Popsali ho jako vzácnou anomálii svého druhu a jako největší dosud zaznamenanou žijící rybu.

Jsou to největší žraloci na světě. Často za ně milně považujeme žraloky bílé, protože jsou zpopularizovaní pro svou nebezpečnost. Ti velrybí jsou mírumilovní a nejsou člověku nebezpeční, zato však obvykle dorůstají délky od pěti do deseti metrů. Největší jedinci pak dosahují úctyhodných dvanácti metrů.

Něco málo přes osmnáct metrů však expertům vyrazilo dech. Tento rekordní jedinec rozměry značně zastiňuje celou svou populaci. Nejde jen o samotné rozměry, ale i vzácnost takového pozorování. Připomíná nám, jak málo toho o oceánech víme.

Strážci rovnováhy

Žraloci velrybí, jak píšeme výše, nejsou nebezpeční lidem a ani agresivní, přestože mohou leckoho jejich rozměry vylekat. Plují velice pomalu s otevřenými tlamami a zachytávají obrovské množství planktonu, krilu a malých rybek.

Významně tak prospívají životnímu prostředí. Pomáhají totiž regulovat populace těchto miniaturních, primitivních organismů. Přispívají tak k celkové rovnováze a zdraví ekosystémů, včetně choulostivých korálových útesů.

Žraloci obrovští migrují na velmi dlouhé vzdálenosti a poskytují při těchto cestách cenné informace vědcům studujícím mořské proudy a dopady klimatických změn na oceánské prostředí.

Zdroje:
Daily Galaxy

Nejnovější články