Marsovského veterána čeká formátování paměti

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Poslední dva roky sbírá marsovskou slávu především sonda Curiosity a je to sláva jistě zasloužená. Nelze ale zapomínat na druhého robotického dříče, který ani deset let po přistání neustává ve výzkumu rudé planety.

Složený snímek sondy Opportunity, digitálně dosazené do krajiny u kráteru Endurance

Složený snímek sondy Opportunity, digitálně dosazené do krajiny u kráteru Endurance,zdroj: JPL

O kom, respektive o čem je řeč? O sondě Opportunity, která spolu se svým dvojčetem Spirit dosedla na Mars v lednu roku 2004. Zatímco Spirit se definitivně odmlčelo už před čtyřmi lety, Opportunity využívá tu svou „příležitost“ naplno.

Obdivuhodná výdrž sondy, překračující původní plány o tolik procent, že by se z toho komunistickým úderníkům zavařily soustruhy, letos narazila na první velký zádrhel. Její flashové paměti začíná docházet dech a paměť vykazuje chyby, brzdící další putování robotického rekordmana.

Opportunity

Opportunity drží prvenství v počtu kilometrů najetých na povrchu cizího tělesa

Paměťové čipy jsou totiž náchylné k opotřebení a drsné marsovské podmínky jim v tomhle nijak nepomáhají. Když se sonda začala přes prázdniny nečekaně restartovat, inženýrům z NASA netrvalo dlouho určit nejpravděpodobnější důvod selhání: vadné oblasti v 256 MB velké paměti typu NAND, do kterých se sonda marně pokouší ukládat získaná data.

Opportunity

Okraj kráteru Victoria

Zatímco doma můžeme dosluhující paměť snado vyměnit, na desítky až stovky milionů km vzdálené planetě je podobný hardwarový servis poněkud... komplikovaný. V NASA proto spoléhají na staré dobré formátování, během kterého jsou všechna data z paměti vymazána a paměť se uspořádá pro nový zápis.

Opportunity

Přistávací modul, za kterým se sonda před další cestou naposledy ohlédla

Nové uspořádání vynechá vadné oblasti, aby o ně Opportunity při ukládání „nezakopávalo“. Pokud formátování proběhně úspěšně, vozítko bude pokračovat v jízdě, která by ho měla zavézt do údolí příznačně nazvaného Maratonské.

Tagy: Mars sondy Opportunity flash

Zdroje: ExtremeTech