Máte problémy s usínáním? Existuje jednoduché řešení
31. 3. 2025 – 15:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Chcete zlepšit své šance na kvalitnější spánek? Michelle Drerupová, specialistka na poruchy spánku z Clevelandské kliniky, doporučuje podle televize CNN nečekané a jednoduché řešení. Vezměte si do postele ponožky.
Někomu přijde brát si do postele ponožky divné, může to být ale prospěšné. Někteří lidé si je berou na spaní, aby si zahřáli nohy. Usíná se jim tak komfortněji. Drerupová vysvětlila, že skutečně pomáhají rychleji usnout a spánek je s nimi kvalitnější.
„Chápu, že to zní divně, ale když si do postele vezmete ponožky a zahřejete si nohy, můžete ve skutečnosti snížit tělesnou teplotu a rychleji usnete,“ vysvětlila Drerupová.
Naše tělesná teplota dosahuje během dne v průměru 37 stupňů (u dětí o něco méně). Jak se blíží noc, klesá o jeden až dva stupně, čímž nás připravuje na spánek.
Odbornice vysvětluje, že se v našich končetinách rozevírají cévy, aby z organismu před spaním unikalo co nejvíce tepla. Pokud jdeme spát s vyšší tělesnou teplotou, může nám trvat déle, než usneme a spánek může být horší. Ponožky pomáhají tím, že otevírají krevní cévy, čímž pomáhají ochladit zbytek těla a usínání je snazší.
Nejde o univerzální řešení
Potvrdila to i jedna malá studie z roku 2018. Mladí muži v ponožkách usínali téměř o osm minut rychleji a spali o 32 minut déle než ti, kteří spali naboso.
Na podobném principu funguje i teplá sprcha před spaním, vysvětlila Drerupová. Pokud máte problém usnout, zkuste si na chvíli zalézt do sprchového kouta.
Důležitá je také správná teplota ložnice, aby mělo jádro vašeho těla potřebnou teplotu k usínání. Doporučená je 18,3 stupně Celsia. Drerupová však upozornila, že se to může lišit člověk od člověka. Někomu vyhovuje kolem 15 stupňů, dalšímu zase 21 stupňů.
Co se ponožek týče, ne vždy jsou do postele ideální. Někomu zkrátka nemusí sednout a spánek mohou znepříjemnit. „Pokud nosíte ponožky do postele a máte pocit, že jsou vaše nohy příliš horké, v každém případě si je sundejte,“ doporučila Jennifer Mundtová, docentka rodinné a preventivní medicíny z Utažské univerzity.