Miláčku, vzal sis prášek? Chystá se první antikoncepční pilulka pro muže

30. 3. 2022 – 23:24 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Miláčku, vzal sis prášek? Chystá se první antikoncepční pilulka pro muže
Pilulka - snadná a nerušivá antikoncepce. Kdy bude i pro muže? | zdroj: Profimedia

První mužská antikoncepce, která nebude spoléhat na kondom nebo chirurgický zákrok, se významně přiblížila. Klinické testy s antikoncepční pilulkou pro muže mohou být zahájeny ještě letos.

Zkoušky na hlodavcích už ukázaly, že tato antikoncepce funguje – myšákům zajistila neplodnost po dobu čtyř až šesti týdnů. Dá se tedy předpokládat, že bude účinná také u lidí.

V hlavní roli vitamín A

Nehormonální antikoncepce ve formě pilulek pro muže vzniká na Minnesotské univerzitě. Jejím jádrem je vitamín A, jehož nedostatek je spojován s vyšším rizikem neplodnosti u mužů.

Vědci se tím nechali inspirovat a začali hledat sloučeninu, která by mohla blokovat protein sloužící buňkám jako prostředník k vitamínu A, přesněji k jeho metabolizované verzi ve formě kyseliny retinové. Snažili se vlastně vyměnit zámek od bytu (buňky), do kterého klíč (vitamín A) už nepasuje.

Po dlouhém hledání výzkumníci odhalili způsob, jak buněčný zámek s pomocí sloučeniny nazvané GPHR-529 přimět blokovat zmíněný protein u myší. V testu se kromě několikatýdenní neplodnosti neprokázaly žádné vedlejší negativní účinky.

„Vzhledem k tomu, že muži nemusí trpět následky těhotenství, je práh pro vedlejší účinky antikoncepčních pilulek poměrně nízký,“ sdělil jeden z výzkumníků Abdullah Al Noman v e-mailu webu Gizmodo, který o výzkumu píše.

Před testy na lidech bude však nutné vyřešit několik problémů. Nedostatek vitamínu A má sám o sobě daleko více projevů než „jen“ neplodnost. Dlouhodobě může například vést ke slepotě. Sloučenina GPHR-529 musí tedy být spolehlivě zacílena jen na pohlavní buňky.

Proč je to u mužů komplikované

Není to poprvé, co nějaká forma antikoncepce pro muže vzniká. Kondomy jsou masově vyráběny od druhé poloviny 19. století. Již půlstoletí je také možné provést u mužů chirurgickou vasektomii, při které se přeruší chámovody, a tak je jedinec sterilizován. V Česku ji podstoupilo jen několik tisíc mužů. V minulosti se také výzkumníci opakovaně pokoušeli o mužskou hormonální antikoncepci.

Kondomy jsou nejspolehlivější, omezují navíc riziko přenosu pohlavních nemocí. Kvůli snížení citlivosti jsou ale u mužů nepopulární. Vasektomie, ačkoli je možné ji také zvrátit, je pro muže nepříjemnou možností kvůli chirurgickému zákroku. A dosavadní pokusy o mužskou hormonální antikoncepci zatím kýžené ovoce ve formě jednoduché pilulky nepřinesly.

Vývoj hormonální antikoncepce u mužů zase komplikuje fakt, že na rozdíl od žen není mužský reprodukční systém cyklický – mužské tělo vylučuje spermie neustále. Dosud se proto nepodařilo vytvořit hormonální antikoncepci, která by byla spolehlivě „dočasná“, nenáročná a zároveň neinvazivní – zkrátka jednoduchá.

Povedou se tedy pilulky založené na jiném principu?

Zdroje:

Nejnovější články