Mléčná dráha možná leží uprostřed vesmírné pouště, tvrdí vědci
14. 7. 2025 – 12:30 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Země a celá Mléčná dráha se podle vědců mohou nacházet v takzvané Hubbleově bublině, oblasti lokální prázdnoty. To by vysvětlovalo, proč se vesmír v této oblasti rozšiřuje rychleji než v sousedních oblastech.
Hubbleova konstanta, navržená slavným astronomem Edwinem Hubblem roku 1929, vyjadřuje rychlost rozpínání vesmíru. Ověřit se dá měřením toho, jak rychle se od nás vzdalují ostatní vesmírné objekty. Konstanta podporuje teorii o Velkém třesku, protože říká, že vesmír vzešel z jednoho bodu, odkud se rozpíná.
Je tu ale problém, který dlouhodobě mate astronomy. Podle standardního kosmologického modelu se vzdálený, starší vesmír rozpíná pomaleji než ten blízký, novější. Vědci teď přišli s možným vysvětlením.
„Možným řešením tohoto rozporu je, že se naše galaxie nachází blízko středu velké lokální prázdnoty,“ vysvětlil astrofyzik Indranil Banik z University of Portsmouth.
Vyprazdňující se prázdnota
To by vedlo k dalšímu vyprazdňování této prázdnoty, neboť hmota by byla přitahována gravitací k vnější hranici této oblasti s vyšší hustotou.
„Protože se prázdnota vyprazdňuje, rychlost objektů dál od nás bude větší, než kdyby tam ta prázdnota nebyla. To vyvolává zdání rychlejší lokální expanze,“ dodal expert.
Jinými slovy, lokální vesmír v takzvané Hubbleově bublině (kosmické poušti) s nízkou hustotou, by se rozpínal rychleji než širší kosmos s vyšší hustotou, což by vysvětlilo nesrovnalosti v Hubbleově konstantě.
Podle autorů studie to dává smysl, ale jejich důkazy jsou slabé, jak sami přiznávají. Ve výzkumu však chtějí pokračovat.